Nightcrawler

Nightcrawler nedense adını pek duymadığımız ama oldukça başarılı bir film. Adını pek duymadık ama film en iyi senaryo dalında Oscar kazandı.  Filmin yönetmen koltuğunda Dan Gilroy var. Bu yönetmenin ilk filmi ancak bu ismi The FallReal Steel gibi filmlerin senaryosundan tanıyoruz. Bu filmlerin senaryoları da başarılıydı Aynı şekilde Nightcrawler’ın da senaryosu oldukça başarılı.

Tabi filmin hikayesi kurgusunun yanı sıra Jake Gyllenhaal‘da çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Her ne kadar filmde karakterin değişimine biraz hızlı geçip nerden bu duruma geldi gibi sorular sordursa da yinede genel olarak iyi toparlanmış bir film çıkıyor karşımıza.

Film baştan sona merak içinde izlettiriyor kendini. Tabi bir yandan da haber ve haberciliği başarılı bir şekilde eleştiriyor. Zaten pek inanmıyoruz ama filmden sonra haberlere ne kadar inanmamız gerektiğini tekrar sorguluyoruz.

Louis Bloom para kazanmak için her türlü işi yapan biridir. Zaman zaman zaman hırsızlık yapar ve yaptığı işte de pek karşısına çıkanlara pek acıyarak davranmaz. Günün yolda bir kaza görür. Kazanın başında kameramanlar görüntü almaktadır. Bu Louis’in dikkatini çeker ve araştırmaya başlar. İşin kendisine uygun olduğunu görür. Geceleri sokakta dolaşacak olan olayları kameraya alacak ve bunu kanallara satacaktır.

Louis başta kendine bir küçük bir kamera alır. Polis telsizlerini dinleyerek, olay yerlerine gider ve olan bitenleri görüntüye alır. Tabi çok fazla duygusu ve sosyal kaygısı olmayan Louis için çektiği görüntülerde oldukça fazla şiddet içeriklidir. Çektiği görüntüleri yerel bir kanala satar. Yeri sallantıda olan haber müdürü Nina Romina, Louis’in bu haberini satın alır ve daha fazlası için anlaşma yapar. Bu görüntüler kanalın reytinglerini arttırmaktadır.

Louis yanına bir yardımcı alır. Olay yerlerine izinsiz girerek görüntüler alır. Yaptığı iş etik değildir ama götürdüğü görüntülerden iyi papa kazandığı için bunu hiç dert etmez. Zaten Louis bunları dert edecek bir tipte değildir. Yeri gelip olay yerinde değişiklik bile yaptığı olmuştur. Gerektiğinde kendine tehdit olarak gördüğü kişileri de ortadan kaldırmıştır.

İşleri iyice yoluna giren Louis, daha fazlasına gözününü diker ve kendine bir filo kurmaya niyetlenir. Tabi bu iş kolay omayacaktır. Bir gün polis telsizlerini dinlerken bir evden silah seslerini geldiği haberini alırlar. Hemen bölgeye giden Louis ve yardımcısı, katilleri evden çıakrken görüntüler. Evde ise bir dehşet yaşanmıştır. Louis katillerin görüntülerini polise vermez aklında bir başka düşünce vardır.

Filmi de anlatmak istemiyorum ama üzeirnde çok fazla düşünülmüş gerçekten güzel ve başarılı bir film Nightcrawler. 2014’ün en iyilerinden izlenmesi gereken filmlerinden biri. Aflmin atmosferi, çekimleri oyunculukları her şeyiyle oturmuş ve güzel bir yapım.

Senaryo – Yönetmen: Dan Gilroy

Oyuncular:

Jake Gyllenhaal
Louis Bloom
Bill Paxton
Joe Loder
Rene Russo
Nina Romina
Riz Ahmed
Rick

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2872718/


yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?