Ninja

İşte gerçek aksiyonun olduğu bir film (!). Standart konusu, olayları, kurgusu diyaloglarıyla göze girecek B movie kıvamında bir film Ninja. Baş rollerde türünün örneklerine rastladığımız filmlerde bol bol gördüğümüz
Scott Adkins bulunmakta.

Case küçük yaşlarda yetim kalmış ve Ninjutsu eğitimi veren bir manastır ona sahip çıkmıştır. Case burada yıllardır eğitim almış artık yetişkin olmuş hatta tabiri caiz ise eşşek kadar adam olmuştur. Tabi her zaman olduğu gibi bu Amerikalı arkadaşımız bu sanatın tüm ilmini kapmış okulun en iyi öğrencileri arasındadır. Bu okulun bir özelliği ise, bu okulda efsanevi Yoroi Bitsu adlı kılıcın bulunmasıdır.

Kılıcı yüz yıllarca saklamışlardır. Gün dönmüş kılıcı koruyacak yeni kişiyi seçme zamanı gelmiştir. Bunun içinse aday Case ve Masazuka’dır. Masazuka kılıcı korumanın kendi hakkı olduğunu düşünmektedir. Çünkü o da Japondur. Case ve Masazuka kılıç için dövüşürler. Ancak Masazuka dövüşün kurallarına uymaz. Sensei onu okuldan uzaklaştırma kararı alır. Ancak Masazuka intikam almak için söz verir. Ona göre Yoroi Bitsu onun hakkıdır ve kılıçta ulunan zehir ve panzehirdir.

Masazuka okuldan ayrıldıktan sonra intikam yemini eder ve gizli bir örgüt adına suikast düzenlemeye başlar. Bu onun için sadece idmandır. Asıl beklediği kovulduğu okuluna geri dönüp kılıcı almaktır. Kılıcın teslim döneminde ise Masazuka’da okula gelir ve hocasına yanlış yaptığı konusunda  uyarıda bulunur onu tehdit eder. Bunun üzerine Sensei kılıcı korumak amacıyla Amerikada bir  profesör olan arkadaşına gönderir Koruyucu olarakta Case ve kızı Namiko’yu görevlendirir. Profesör kılıcı üniversitenin kıymetli eşyalar deposuna saklar.

O gün gelir çatar Masazuka okula saldırır ve herkesi temizler. Senseiyi bile. Ancak kılıcı yerinde bulamaz. Bağlı çalıştığı kişileri arar ve yerlerini bulmalarını ister. Tabi adamların hepsi anında onları bulurlar. Bu arada profesör de öldürülür. Case ve Namiko evde kendilerine saldıranları temizler ancak peklerindeki tehlikenin farkıdadırlarda.Bu arada Case ve Namiko profesörü öldürdüler diye aranmaktadırlarda. Yani gidecek hiç bir yerleri yoktur.

Aksiyon devam ederken kahramanlarımız polis tarafından yakalanır ve karakola getirilirler. Ancak Masazuka karakolu basar ve tüm polisleri halleder. Bu arada Namiko, Masazuka tarafından kaçırılır. Case ise hapisten kaçarak Masazuka’nın izini sürer.  Case önce gizli tarikatı daha sonra da Masazuka’yı halleder. Ancak Masazuka ile kapışması Yoroi Bitsu ve ona ait kıyafetle olur. Bu arada Masazuka kalleşlik yapmış, Namiko’yu zehirlemiştir. Case Namiko ve Masazuka ile savaşın arasında kalır.

Genel hatları ile bakıldığında türün severlerine hitap eden bir film. Altyapısının eksikliğinin farkına varıyorsunuz. Yine Amerikan ninjalar orjinallerinden iyi oluyor. Zaten Amerikalıların aksini yapması düşünülemez.Tabi bu öğretiyi onun devam ettirmeside cabası. Sıradan dövüş ve aksiyon sahnelerine sahip film aslında meraklılarını da tatmin etmeyecektir. Belirttiğim gibi senaryo boşlukları, hikayenin özensizliği, vuralım kıralım kurtaralım türünde bir filmi ortaya çıkarmış.

Yönetmen:Isaac Florentine

Senarist:

Boaz Davidson
Michael Hurst

Oyuncular:

Scott Adkins Casey

Tsuyoshi Ihara Masazuka

Mika Hijii Namiko
Todd Jensen Det. Traxler
Togo Igawa Sensei
Garrick Hagon Professor Garrison
Miles Anderson Temple

Valentin Ganev Klimitov

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1182921/

Yorumlar

“Ninja” için 2 yanıt

 1. Tuğba avatarı

  Ben bu filmde Masazuka’nın tarafındayım. Kahrolsun Masazuka’ya kalkan el-ler!

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   Bende Masazuka tarafındayım ne işi var o herifin orda…

Siz ne düşünüyorsunuz?