No Mercy / 용서는 없다 / Yong-seo-neun Eobs-da

Kim Hyeong-joon-I’in elinden çıkmış bir film Yong-seo-neun Eobs-da. Başarılı bir polisiye diyebilirim film için. Yani Kore filmlerinden beklediğimiz o atmosferi, özgün konusunu bize hissettiriyor. Ancak filmdeki detaysızlık, insanın biraz gözüne batıyor. Hikaye başarılı bir şekilde kurgulanırken, ayrıntılar sanıyorum pek göz önünde bulundurulmamış. Buna rağmen film akıcı ve başarılı.

Her ne kadar film için akıcı desemde film bazı noktalarda kendini tekrarlıyormuş gibi geldi bana. Bu tekrarlar filmin aksiyonunu, dozunu düşürüyor ve ufak sıkıntılara sebebiyet verebiliyor.

Bir gün, bir yerde polis teşkilatı bir kadın cesedi bulur. Kadının, kafası, ayakları ve kolları vücudundan ayrılmıştır. Olay yerini ve cesedi incelemesi için Kore’nin en ünlü pataloğu olan Kang Min-ho çağrılır. Kang Min-ho olay yerini ve cesedi inceler. Ancak bu iştende sıkılmaktadır. Amerikadan kızı geldiğinde işi bırakacak ve kızı ile vakit geçirecektir. Kızının gelmesine de bir kaç gün vardır.

Polis merkezinde ise Kang Min-ho’nun öğrencisi olan, çaylak dedektif Min Seo-yeong’da olayı takip etmektedir. Min Seo-yeong şüpheli olarak bir çevreci grubunu görmektedir. Aslında bütün varsayımlarda bunu göstermektedir ve Min Seo-yeong grubun liderini içeriye alır.

Kang Min-ho, hava alanına kızını karşılamak için gider ancak tanımadığı biri ona kızının gelmeyeceği ile ilgili bir mesaj verir. Kang Min-ho önce olayı anlamaz ancak gelen telefon, dikkatini bu cinayet olayına daha fazla çeker. Öğrenir ki kızının kaçırılması ile çevreci grubun ilgisi vardır. Ancak çevrecilerin başkanı Lee Seong-ho hapistedir. Kang Min-ho onu karakolda ziyarete gider ve öğrenir ki cinayetle onların ilgisi vardır, üstüne üstlük kızıda ellerindedir. Lee Seong-ho ise kızı serbest bırakmak için, Kang Min-ho’dan kendini suçsuz göstermesini ister.

Bütün deliller Lee Seong-ho’nun suçlu olduğu yönündedir. Ancak en büyük sonuç ölen kızda Kang Min-ho’nun yapacağı otopsi sonucunda çıkacaktır. Kang Min-ho ise, Lee Seong-ho’yi temize çıkarmak için ceset üstünde oynayarak, raporun farklı çıkmasını sağlar ve Lee Seong-ho serbest kalır. Kang Min-ho ise hala kızının peşindedir.

Başarılı bir intikam filmi Yong-seo-neun Eobs-da. Ancak yer yer izleyiciyi içine çekmekte zorlanıyor. Bu da bu güzel hikayenin insanı yer yer sıkmasına sebep oluyor. Ama izlenmesi gereken filmler arasında. Ufak nüanslara takılmayacak kadar göz dolduran cinsten. Oyunculuk ve görüntüler, müzik başarılı…

Yönetmen ve Senarist: Kim Hyeong-joon-I

Oyuncular:

Seol Kyeong-gu 설경구 Kang Min-ho

Ryoo Seung-beom 류승범 Lee Seong-ho

Han Hye-jin 한혜진 Min Seo-yeong

Seong Ji-roo성지루 Yoon Jong-gang

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_movie_No_Mercy.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?