Noah

Filme nasıl başlasam bilemiyorum. Darren Aronofsky çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir yönetmen. Açıkçası bu sebepten dolayı film hakkındaki beklentilerim biraz fazlaydı. Ancak kim olursa, ne olursa olsun beklentileri yükseltmemem gerektiğini de biliyorum. Ancak şöyle bir baktığımda Noah için Darren Aronofsky‘nin en kötü filmi diyebilirim.

Şimdi hakkında yapılan spekülasyonları, izlenmemesi, yasaklanması gerekliliği kısmına pek girmiyorum. Girmiyorum ama söylemeden de edemeyeceğim. Arkadaşım bastırın parayı istediğiniz gibi çektirin filmi. Yok neymiş Hristiyan inancına göre çekilmiş, Musevilikte varmış hikayesine girmeyin. Neyse.

Filmi IMAX 3D izledim. Aslında filmin 3D izlenmesi gerektiğini de düşünmüyorum. Aronofsky kendine özel kamera hareketlerini bu filmde de yapmış ama bu hareketler baş döndürmekten başka bir ile yaramıyor. Diğer filmlerinde karakterlerin duygularını bu kamera hareketleri ile birlikte hissederken bu filmde açıkçası göz sulanması, mide bulantısından başka bir şey hissetmedim.

Aronofsky’nin en önemli özelliği ne olursa olsun filme izleyicileri çekebilmek ancak bu filmde bunu başaramıyor. Karakterlere ve hikayeye tam olarak anlam yüklenememiş. Bu da filmin büyük bir bölümünde hem karakterlerle hemde filmle empati kurmamamızı. Hikaye Aronofsky’e yakışmayacak bir biçimde sadece aksiyon üzerine kurgulanmış. Yani Nuh peygamberin söylevleri, düşüncelerini aktarışı filmde yer bulmuyor. Film, Adem ile Havva’nın dünyaya gelmesinden, Habil ile Kabil’in kavgasından ve bozulan insanlıktan hızlıca bahsediyor ve sonrasında Nuh’u karısı ve çocuklarıyla birlikte insanlardan kaçarken buluyoruz.

Tabi yüzlerce versiyonunu okuduğumuz Nuh peygamberin hikayesinde hikayenin bu şekilde işlemesi yorumuna karşı çıkmıyorum ancak Aronofsky’nin işin psikolojik kısmına eğilmemesi canımı sıktı. Karakterler basit oldukça düzdü. Hiç bir şekilde hikayenin psikolojisini izleyene yansıtmıyordu.

Zaten hikayeyi bildiğiniz için konuya girmeyeceğim. Senaryoda diyaloglar çok zayıftı. Böyle bir efsaneden ne çıkartırız deyip böyle bir film çıkmasını pek hazmedemedim. Sanıyorum Aronofsky çok fazla derine inip bir Fountain hüznü yaşamak istememiş ki Noah ile sadece aksiyona yer vermiş. Tabi temeli boş bir aksiyon da izleyene yada Aronofsky hayranlarına pek bir şey vermiyor.

Ben filmi izlerken bir efsaneden çok, fantastik bir film izliyormuş kanısına kapıldım. Ancak tam anlamıyla da film için fantastik film diyemeyeceğim. Görsellik ve özel efekler iyiydi ama bu kadar abartılmasına gerek var mıydı bilmiyorum. Yer yer beni yordu diyebilirim. Filmde bazı göze çarpan bana saçma gelen yerlerde vardı. Mesela sürekli gözümüzün önünde bulunan Nuh’un karısı Naameh hiç yaşlanmadı. Nuh günden güne göçerken karısı aynı şekilde duruyordu. Tabi aynı şeyi çocukları için de söyleyebilirim.

Genel olarak oyunculukları beğenmedim. Daha ilk dakikadan itibaren Russell Crowe‘un bir filmine Aronofsky filmine iyi gitmeyeceğini düşünüyordum bunda yanılmadığımı da gördüm. Crowe’dan daha iyi performans beklemek mantıksız olurdu ama bu filmde de elinden geleni yapmış. Açıkçası ben pek beğenmedim. Jennifer Connelly için kendini gösterebileceği bir rol olmamış bu filmdeki rolü. Diğer iki çocuk ise oldukça basit oyunculuk sergilemişler. Emma Watson biraz daha göze batıyordu yan roller içerisinde.

Müziklerin Clint Mansel‘in elinden çıktığını tahmin etmiştim. Ancak ondan o kadar etkili ve iyi müzikler dinledikten sonra bu filmin müzikleri bana biraz basit geldi. Çoğu müzikte de sanki diğer müziklerden devşirmeler bulunduruyordu. Zaten filmi izlerken bu Clint Mansel’dir dememe etken bu devşirme tınılar oldu. Sanki Mansel ve Aronofsky bir araya gelip bize yakışmayan bir iş çıkaralım demişler.

Özetlemek gerekirse çok iyi olması beklenirken sınıfta kalmış bir film Noah. Umuyorum Aronofsky para toplamak için yapmıştır bu filmi ve ilerleyen zamanlarda daha iyi bir filmle çıkar karşımıza Onun haricinde aksiyonu ve görselliği bol ancak hikayenin boşluğu ve altının dolmaması tatmin edici değil. Yinede izleyin derim.

Yönetmen: Darren Aronofsky

Senaryo: Darren AronofskyAri Handel

Oyuncular:

Russell Crowe
Noah
Jennifer Connelly
Naameh
Ray Winstone
Tubal-cain
Anthony Hopkins
Methuselah
Emma Watson
Ila
Logan Lerman
Ham
Douglas Booth
Shem

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1959490/

Yorumlar

“Noah” için bir yanıt

  1. […] Hoş filmi anlayarak izleyecek Türkiye’de kaç kişi var o da ayrı bir konu. Acaba Noah gibi bu film için de izlenmeme kampanyaları başlatıldı mı? Herhalde soruların ardı arkası […]

Siz ne düşünüyorsunuz?