Noam Friendler – Tanrı’nın İşleri (Opus Dei)

Da Vinci Şifresi’nde bol bol adı geçen bir gizli bir yapılanma olan Opus Dei’nin romandan sonra ortaya çıkması ve eleştirileri üzerine toplaması üzerine bu Katolik topluluğu ile ilgili çıkan kitaplardan biri de Noam Friendler’in Tanrı’nın İşleri (Opus Dei) kitabı. Noam Friendler Opus Dei’yi kuruluğundan bu yana incelemiş ve dünya üzerinde yayılıp Vatikan’a kadar geçen süreçleri, suçlamaları ve bu suçlamalara Opus Dei’nin cevaplarını anlatmış ama sanki kitap biraz Opus Dei tarafına kayıyor gibi geldi. Bununla beraber yakın dönem siyasi ve dini yapılanmayı görebiliyoruz.

Bir de Opus Dei’nin işleyişinin Türkiye’de de İslamiyet üzerinden başka gruplarca da yapıldığını görüyor ve bunu iyiden iyiye anlıyoruz.

Kitap Arkası:

1928 yılında İspanya’da kurulan Katolik organizasyon, OPUS DEI (Tanrının İşleri) oldukça küçük ve sofu bir Avrupa mezhebiyken, milyonlarca dolara sahip, merkezi New York’ta bulunan ve birçok ülkede temsilcilikleri olan dünyanın en büyük ve zengin kilisesi haline geldi.

Bu kitap OPUS DEI’nin kuruluşu ve yükselişini, kurucusu Rahip Jose Maria Esriva’nın yaşam öyküsü ışığında anlatıyor. Eseriva’nın I. Dünya Savaşı boyunca Franco ile yakın ilişkisi, Nazilerle bağlantısı, ölümü ve ölümünden sonra ilahlaştırılması kitapta işlenen konulardan bazıları.

Kitap, OPUS DEI’nin mafya, gizli topluluklar, CIA ve Vatikan ile bağlantılarına değinirken, örgütün enteresan ayinleri ile ilgili gerçekleri de su yüzüne çıkarıyor.

Da Vinci Şifresi’nde çokça sözü edilen örgütün, kitaptan uyarlanan filmin gösterimini durdurmaya çalışması, dünyanın en büyük Katolik örgütüne dair merakı bir kat daha artırıyor. “OPUS DEI Nedir?” gizli örgüt ile ilgili bilinmeyenlere açıklık getiriyor.

Yayın Yılı: 2010
Kitap Kağıdı
10,5×17 cm
Karton Kapak
ISBN:9752543713
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: