Nobody Walks

‘un izlediğim ilk filmi Nobody Walks. Açıkçası diğerlerini neden izledim diye de düşünmedim. Film oldukça yüzeysel bir şekilde işlenmiş. Ne anlatmak istediği yada ne olduğu konusunda pek bir şey anlayamadım. Film kadınların cinsel yönünü ele almış ve bu bir aile üzerinden yapılmaya çalışmış. Ne kadar başarılı olduğu da tartışılır.

Hikaye Martine karakterinin Peter’in evine gelmesi ile başlıyor. Martine 22 yaşında genç ve güzel bir kadındır. Tabi bu güzelliği karşısında erkekler onu cinsel bir obje olarak görür. Daha filmin ilk sahnesinde uçakta birlikte yolculuk yaptığı adamla ilişkisi göz önüne geliyor. Martine eve vardığında Peter onu karşılar. Martine yapmış olduğu bir film için ses uzmanı olan Peter’den yardım ister. Bu işe anladığım kadarıyla aracı olan ise eşi psikiyatrist olan Julie’dir. Film bu konuda pek açıklayıcı değil.

Peter, Martine’den hoşlanmaya başlar ve birlikte olurlar. Martine ise Peter’in kendi yaşıtı olan asistanı Billy ile birlikte olmaktan zevk almaktadır. Burada Martine’nin duyguları da filmde tam olarak verilememiş. Sanki sadece işini gördürmek için erkekleri kullanan bir karakter gibi çıkıyor karşımıza.

Julie ise hastası olan bir aktör ile seanslara katılmaktadır. Zamanla adamın kendisini arzuladığını görür. Adam bunu açıkça ifade eder ama Julie bunu istemez. Bu arada kocası ve Martine’den de şüphelenmektedir. Julie’nin ilk evliliğinden olan on altı yaşındaki kızı da Peter’in asistanından hoşlanmaktadır. Kendi yaşıtı arkadaşı ile ilişkisi de filmde belirtilir. Burada kızın İtalyanca öğretmeninin kıza karşı ilgisine de tanık oluruz. Küçük çocuklarının da Martine’ye.

Film bu şekilde akıp giderken kurguda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Hikaye aynı mekan ve kişiler ile geçmesine rağmen sahne aralarında ve geçişlerinde çok büyük kopukluklar var. Diyalogları anlamlı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Sanki karşımızda boş bir film var gibi. Film iyi bir film değil. Bir beklenti oluşturmadığı gibi duygu bakımından da hiç bir şey vermiyor. Yüzeysel olan karakterler kendileri hakkında bize bilgi vermezken boş bir oyunculukta izliyoruz. Özetlemek gerekirse film çok başarılı bir film değil. İzlenmese de olur.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Peter
Martine
Julie
Kolt
Leroy
Billy

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Nobody-Walks

http://www.imdb.com/title/tt1907731/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?