Noragami

Bir süredir anime izleyeyim diyordum. Ancak korku unsurları da olsa fena olmazdı. Öyle ne var ne yok diye araştırırken Noragami’ye rastladım. Anime öyle korkunç değil ama izlenmesi oldukça keyifli. Noragami her zamanki gibi yine bir manga uyarlaması. Manga 12 cilt sürmüş. Toplam 49 bölüm. 2000 yılında çıkmaya başlamış ve yazarı Adachi Toka. Anime ise 2014 yılında 12 bölüm olarak çekilmiş bir de OVA’sı mevcut. Animenin yönetmeni Kotaro Tamura ve senaristi Deko Akao.

Noragami’nin hikayesi oldukça farklı. farklı olması sebebi ile zaten kendini çekiyor. Bir kaç bölüm sonra bağımlısı oluyorsunuz. Ben kısa bir sürede bütün bölümleri izledim bitirdim. Oldukça da keyifli bir anime.

Hiyori Iki 9. sınıf öğrencisidir. Bir gün arkadaşları ile birlikte yürürken kedi arayan bini görür. Bu kişi kediyi yakalamak için yola fırlar bu sırada bir araba ona doğru gelmektedir. Hiyori yoldaki genç adamı kurtarmak için yola atlar ve onu iter. Adamı kurtarmıştır ama kendisi yaralanmıştır. Bir süre hastanede kalır. Canını kurtardığı kişi ise Yato adında bir tanrıdır. Yato, Hiyori’nin ölmesini engeller. Ancak bir sorun vardır. Hiyori olur olmaz yerde uyuya kalmakta ve ruhu bedenden ayrılmaktadır. Bu şekilde iki dünya arasında gezebilmekte, dünyada olan biten doğa üstü şeyleri görebilmektedir.

Yato ise kendine inananları toplayıp onlardan aldığı güç ile birlikte kendine büyük bir tapınak inşa etmeyi düşünen bir tanrıdır. Onun gibi bir çok tanrı vardır. Yato amacını yerine getirmek için ise insanlara yardım eder. Yato bir tanrıdan çok sorumsuz bir insan gibidir. Sürekli eşofmanla gezer kimse tarafından ciddiye alınmaz. Tabi bir de karanlık bir geçmişi vardır. Bu arada yer yüzündeki tanrılar cehennemden gelen ve ölü insanların ruhlarını ele geçiren kötülükler ile de savaşmaktadırlar. Bu savaşta da yine ölmüş insan ruhları kullanırlar bu ruhlara shinki adı verilmektedir ve savaş esnasında bir savaş aletine dönüşürler.

Yato’da Yukine adında genç bir ruhu shinki olarak işaretler ve adına Sekki der. Yato ve Yukine pek fazla anlaşamazlar. Hatta Yato, Yukine sayesinde çok zor zamanlar yaşar ancak onu bırakmaz. Tabi sona doğru ikisi iyi anlaşırlar. Hikaye Hiyori, Yato, Yukine arasındaki olayları işlerken, tanrılar dünyası, kötülüklerle savaş ve Yato’nun geçmişi ile yüzleşmesi ile de devam ediyor.

Animenin müzikleri oldukça güzel ve başarılı bir soundtrack’e sahip. Oldukça keyifli, 12 değil yüzlerce bölüm olsa da izlenebilecek güzellikte. Anime meraklısıysanız kesinlikle izleyin derim. Bu arada demeden edemeyeceğim tanrı Bishamonten oldukça başarılıydı.

Yönetmen: Kotaro Tamura

Senaryo: Deko Akao

Seslendirenler:

Hiroshi Kamiya Yato
Maaya Uchida Hiyori Iki
Yuki Kaji Yukine
Tōru Okawa Tenjin
Aki Toyosaki Kofuku
Miyuki Sawashiro Bishamonten

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Noragami

http://myanimelist.net/anime/20507/Noragami

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?