Nordwand

2008 Almanya, Avusturya, İsveç yapımı ortak film gerçekten bir olayı yansıtmakta. 1936’da Eiger’in kuzey duvarına tırmanmak için yola çıkan Toni Kurz, Andreas Hinterstoisser, Willy Angerer, Edi Rainer’in trajik hikayesini konu alıyor film.

Alman ordusunda görevli dağcılık tutkunu iki genç Eiger’e tırmanma sevdasıyla orduyu bırakırlar. Tabi rakipleri vardır. Bu bir yarıştan çok prestij meselesidir onlar için. Almanyayı temsil etmektedirler.

Dağcılığa az çok merakı olanların izlemesi gerekeni her noktasında sıkmayıp adrenalin aşılayabilen bir film. Tabi görüntü yönetmenini de tebrik etmek lazım. Hikaye sıkmadan dozunda giderek filmi sonuna kadar izletebiliyor.

Toni ve Andreas, Eiger’e tırmanmak için farklı bir rota çizerler. Bir gün sabaha karşı yola koyulurlar. Tırmanacakları yeri o kadar iyi analiz etmişlerdir ki dikine değil, yatay olarak ilerlerler. Tabi diğer dağcılar da onları izler. Ancak tırmanış sırasında, aniden fırtına kopar. dağcılardan bir kısmı yaralanır. Onları geri getirmek için kahramanlarımız çabalar ancak fırtına iyiden iyiye azmıştır. Kendilerini kurtaramazlar. Tabiri caizse yaşamla ölüm arasında giden çizgide dans etmeye başlarlar…

Elbette filmin konusu hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Ancak gerçekten iyi bir yapım diyebilirim. Filmin aslında göze batan kısımlarından biride ufak tefek aşk kokması ancak yönetmen bunu iyice gözümüze de sokmamış. Ana hikaye arasında olması gerektiği gibi küçük bir nokta olarak kalmış… Asıl hikaye sapasağlam karşımıza çıkmış.

İzlenmesi gereken filmler arasında diyebilirim. Başarılı bir yapım…

Yönetmen: Philipp Stölzl

Senarist: Christoph Silber

Oyuncular:

Benno Fürmann Toni Kurz
Florian Lukas Andreas Hinterstoisser
Johanna Wokalek Luise Fellner
Georg Friedrich Edi Rainer
Simon Schwarz Willy Angerer
Ulrich Tukur Henry Arau
Erwin Steinhauer Emil Landauer
Branko Samarovski Albert von Allmen

Linkler:

www.nordwand-film.de/

http://www.imdb.com/title/tt0844457/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: