O jik geu dae man

Güney Koreli ünlü yönetmen ve senarist ‘un son filmi O jik geu dae man. Film 2011 yılında çekilmiş. Bu demek oluyor ki yönetmenin yeni film yolda. Tabi şu an nedir ne dğeildir bilmiyorum. Yönetmenin Git ve Geomi Sup filmlerini oldukça başarılı bulmulştum. hatta vakti zamanında Git’i en iyi Kore filmleri arasına koymuştum. O jik geu dae man’de aynı şekilde başarılı bir film. Ancak bana diğer izlediğim iki filme oranla daha düz geldi.

Filmin bizim açımızdan diğer bir özelliği de geçtiğimiz günlerde Türk sinema severin karşısına yeniden uyarlanarak çıkmış olması. Tabi ilerleyen günlerde bu uyarlamayı da mercek altına alacağım ancak ne yalan söyleyeyim Koreliler kadar içten bir film ortaya çıkacağını düşünmüyorum.

O jik geu dae man yada uluslar arası arenada bilinen adıyla Always bana artık alıştığım ve Kore filmlerinde karşılaştığım klasik dokuyu hissettirdi. Aslında baktığımızda elimizde basit bir hikaye var. Belki onlarcasını okuduk ve izledik bu hikayenin. Hatta bir ara aynı temayı işeyen kısa klipler reklam filmleri de ortalıkta geziyordu. Hikaye bu kadar basit ve her yerde bulunabilirken, filmi iyi kılan doğallığı ve gerçekçiliği.

Koreli oyuncuların rol kabiliyetine diyecek yok. Tabi filmin en ağır topu da So Ji Sub. Kendisine rolü verdiğinizde artık gerisini düşünmüyorsunuz. Tabi diğer Koreli oyuncular içinde aynısını söyleyebilirim. So Ji Sub’un performansı oldukça iyiydi. Bilhassa dövüş sahneleri yine oldukça başarılıydı. Ona ek olarak Hyo-ju Han (Han Hyo Joo, 한효주)’ın performansı da oldukça iyiydi. Buna ek olarak  ve az da olsa ‘u izlemekte ayrı bir keyifti.

Hikaye kurgusu iyiydi. Çok fazla soru işareti bırakmadan neden sonuç ilişkisi kolayca çözülebiliyordu. Kullanılan müziklerin İngilizce olmasına taksam da oldukça başarılı seçilmişlerdi. Sahne yönetimi ve kurgusu oldukça başarılıydı. Filmin başından sonuna kadar filme rahatlıkla girebiliyordunuz. Filmin en önemli özelliği de sömürülüp ajitasyona bağlanacak hikayenin gayet düz bir şekilde anlatılmış olması.

Biraz da hikayeye bakalım. Cheol-min eski bir UFC dövüşçüsüdür. Aslında başarılı ve kariyer vaat eden bir dövüşçüdürde. Ancan birden bire ortalıktan kaybolur. Mafyanın tahsilat işine bulaşmış ve bir tahsilat sırasında polise yakalanmış hapse girmiştir. hapisten çıktıktan sonra da sabahları su dağıtmakta akşamları ise otoparkta çalışmaktadır.

Bir gün yanına gözleri görmeyen bir kız gelir. Kız orada daha önce çalışan yaşlı adamla birlikte dizi izlediklerini söyler. O günde Cheol-min ile birlikte dizi izlerler. Derken ikisi yakınlaşmaya başlarlar. Cheol-min’de yavaş yavaş UFC’ye geri döner. Tabi eskiden beri anlaşamadığı ve şimdide UFC şampiyonu olan dövüşçü de onu dövüş için zorlar. Cheol-min bunu göz ardı eder ancak bir gün sevgilisi Jeong-hwa’nın ameliyat olmazsa bir daha hiç göremeyeceğini öğrenir. Eski düşmanını arar ve para ister. Cheol-min yer altında bir dövüşe katılacaktır. Bunun için tüm kimlik bilgilerini değiştirir.

Hikayenin geri kalanını yazmıyorum tabi. Bu kadarı bile fazla. Sıcak güzel bir romantik dram izlemek isterseniz O jik geu dae man bunun için bire bir. Bence izlenmesi gereken filmler arasında. Oldukça doğal ve abartısız bir film.

Yönetmen: 

Senaryo: Yeong-ah Yoo (Hikaye)

Oyuncular:

Cheol-min
Jeong-hwa
Choi
Bang
Martial Arts Champion
Park Chang-soo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2082180/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Always.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?