Obama Gelmiş Hoş Gelmiş

O dünyayı çok ilgilendiren seçim seçim bitti ve Obama ABD başkanı olarak seçildi.  Buna sevinenler arasında bende vardım. Hani getireceğini söylediği barış, özgürlük adaletten çok rengi yüzünündendi sevincim. Sonunda ABD filmlerde gösterdiği eşitliği gerçekte de gösterdi ve bir ilki başararak zenci birini başlarına geçirmeyi başardı. Şimdi ipler Obama’nın eline geçiyor. Acaba ırkının ezilmişliğini ne kadar yansıtacak görüşlerine? Yoksa gerçekten tam anlamıyla eşitlik mi getirecek ırklar arasına bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz elbet.
Amerikan yönetimine demokratların gelme zamanı gelmişti. Siyasi tarihlerine baktığımızda cumhuriyetçi başkanların sayısını daha fazla görüyoruz. Cumhuriyetçilerin profiline şöyle bir göz atarsak hepsi saldırgan tavır göztermişlerdir. Demokratlar ise daha ılımlı bir politika. Göze çarpan ise şu: Cumhuriyetçilerin yıktığını, Demokratlar onarmaya çalışıyor. 
Bu durumda Obama ne yapar? Elbetteki Clinton gibi ılımlı bir politika sergileyerek, ortamı yumuşatmaya çalışacak. Çünkü dünya şu anda kaynar bir kazan durumunda. Herkes her şekilde patlamaya hazır. Obama görevde bulunduğu sürece tüm ülkelerle olumlu bir dayanışmaya girecek. Sonraki seçimlerde dünyanın durumuna göre demokratlar kazanabilir. Ama cumhuriyetçilerin kazanma ihtimali daha yüksek 
Eğer Clinton ağza sakız olmasaydı bir sonraki seçimlerde Demokratların alma ihtimali yükseti. Ancak burada Cumhuriyetçilerin demokratlara karşı yaptığı bir komlo var mıdır sorusu akla geliyor? Evet elbette neden olmasın. Sonra gelen Bush. Bir yönetim, bir insan bu kadar lanetlenirken üst üste iki kez seçiliyor o da ayrı bir konu. Çünkü 11 Eylül intikamı alınmalıydı. Bu arada 11 Eylül saldırısı neden Bush’un görevi teslim aldığı tarihe denk geldi sorunu ayrı bir konu. Bu Cumhuriyetçilerin saldırılarını meşru kılması için ayrı bir yoldu? Peki kim için, elbetteki bizim değil, Amerikan halkı için. 
Sonuç olarak Obama, ılımlı bir politika izleyerek, -ki bunları her seferde dile getiriyor-  ortalığı bir sonraki Cumhuriyetçiler yönetimine kadar soğutmaya çalışacak. Umarım Clinton gibi ağza sakız olacak işler yapmaz ki yapmayacağı da belli. Ama bir yerden açık yakalayacaklarına eminim. Bu durumda Obama’nın yapması gereken Ilımlı politikasının yanı sıra kendi kimliğini nerdeden geldiğini unutmaması. Evet ABD’nin ilk siyah başkanı. Sorumlulukları yüksek. Artık Ülkede siyahlar daha da özgürleşecek. Bakalım sonuçlar nereye varacak. Büyük bir gelişim ABD’yi bekliyor. İzleyip göreceğiz. 
Hayırlısı Olsun.
(bu arada Obama kuzenimin oğluna çok benziyor, yada ben benzetiyorum :))

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Obama Gelmiş Hoş Gelmiş” için 7 yanıt

 1. noreply@blogger.com (pRncfRn) avatarı
  noreply@blogger.com (pRncfRn)

  İyimser havaya o kadar katılmak isterdim ki. Güneydoğu'da kurbanlar kesilmiş, geliyor Obama, özgürlük geliyor (!).

  Devlet politikası değişmeyecek, kim gelirse gelsin…

 2. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları) avatarı
  noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  Giden geleni aratırmış derler birde 🙂

 3. noreply@blogger.com (OpethMania) avatarı
  noreply@blogger.com (OpethMania)

  Yazına katılıyorum…Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi ordaki siyasetten de umutlar kesilmiş olabilir ama somut bir şey var hiç gözden kaçmayacak "Beyaz" Saraya "Siyah" başkan oturacak.Bu bir kere bir değişim zaten kendi başına.

 4. noreply@blogger.com (gaykedi) avatarı
  noreply@blogger.com (gaykedi)

  kuzenin ya da eşi zenci mi 🙂

 5. noreply@blogger.com (Ruyayla) avatarı
  noreply@blogger.com (Ruyayla)

  Umarım Obama bush'u aratmaz !
  Herkes çok şey bekliyor obama'dan, beklentilerin altında işler yaparsa korkarım ki herşey daha da kötüye gidicek…

 6. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları) avatarı
  noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  @ OpethMania,
  Bakalım siyah beyazı aratacak mı? ne olacak göreceğiz…

  @ gaykedi,
  renkten tuttmuyr tabi o da esmer ama Obama kadar değil ama yüz yapısı çok benziyor 🙂

  @ rüyayla,
  obama'nın daha ılımlı olacağı kesinbiraz topral gibi geliyor bana ama sonrası n'olur bilmem 🙂

 7. noreply@blogger.com (Okyanu∫takί rüzgaſ ~) avatarı
  noreply@blogger.com (Okyanu∫takί rüzgaſ ~)

  mc'in yerine gelmesi daha iyi.. aslında değişien pek bir şey yok ya neyse.. en azından halkın gözünde sert imajlı biri yok.. umutlar gönüllerde falan.. gecici bir süreliğine yatıştırıcı etki..

  (bu arada depresyon kusuruma bakmayacaksın malum internet minternet falan sadece işim düştükce. bir vefazıslık olayı sezilmesin. see uu)

Siz ne düşünüyorsunuz?