Oculus

Aslında hiç bir şey beklemeden izlediğim ancak umduğumdan daha iyi bulduğum bir filmdi Oculus. Filmin yönetmeni Mike Flanagan aynı zamanda senaryoda da parmağı var. Öyle ki Flanagan  sanıyorum bu filmin temellerini 2006 yılında aymış. O yıl Oculus: Chapter 3 – The Man with the Plan adında bir kısa film yapmış. bu sebeptendir ki kısa filmin üzerinden geçen zamanla birlikte hikaye bu kadar oturmuş ve kurgusu başarılı olmuş.

Belirttiğim gibi filmin hikayesi iyi. Kurgusu oldukça başarılı. Filmde olmamış tek şey varsa o da oyuncu seçimleri. Oyuncular oldukça amatördü. Yer yer gerilim sahnelerinin aralarında birer espiri gibi kalıyorlardı. Film iyi kurgulanmıştı ama gelen sahneler filmin sonunda ne olacağını bize belli ediyordu. Yani final konusunda film hiç şaşırtmadı. Bununla birlikte geçmişteki hikayenin günümüze uyarlanması geçişler, hikaye hakkında verdiği tereddütler filmin izlenmesini keyifli hale getiriyordu.

Filmin korkuttuğunu söyleyemeyeceğim ama kısmende olsa germeyi başarıyordu. Bu germe işinide çok fazla ses kullanarak yapmamıştı. Yani filmin ses düzeyi bizim Türk filmlerinde olduğu gibi kulak zarını patlatayım cinsinden değildi. bilhassa sessizlik ve yaşanan gelgitler izleyei daha fazla geriyordu.

Hikayede eksik kalan bir yer ise aynanın varlığıydı. Tüm film aynaya odaklanırken aynanın filmde sadece konu mankeni olarak kalması, yaşananların sadece uçuk bir beynin kurgusu olarak gösterilip bunların aynaya mal edilmesi hikayenin yer yer gerçeklikle tezat düşmesine sebep oluyordu.

Özetlemek gerekirse, küçük bütçesine rağmen bir çok pahalı yapımdan daha iyi iş yapan, göz dolduran bir film Oculus. Biraz daha iyi oyuncularla daha iyi bir film çıkabilirmiş. Yönetmenin yönetimini sevdim. Ekstra aksiyonlara girmeden filmin sadeliğine yakışır bir yapım olmuş. Bence izlenilebilir filmler arasında Oculus.

Yönetmen: Mike Flanagan

Senaryo: Mike FlanaganJeff HowardJeff Seidman

Oyuncular:

Karen Gillan
Kaylie Russell
Brenton Thwaites
Tim Russell
Katee Sackhoff
Marie Russell
Rory Cochrane
Alan Russell
Annalise Basso
Young Kaylie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2388715/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: