Om Shanti Om

Bir süredir Hint filmi izlememişken bu arayı Om Shanti Om ile sonlandırmak çok büyük keyif oldu benim için. Gerçi bir süredir diyorum ay başında izlemiştim. Tabi şöylede bir durum var. Ben böyle Hint filmlerini izleyince acayip kıl oluyor ve kıskanıyorum. Adamları beğenmeyiz ama bir gerçek var ki adamların yaptıkları işler bizden kat kat iyi.

Şimdi neden bu kıyaslamaya girdiğim söylenebilir. Bunun sebebi aslında hikayenin bizim bildiğimiz türden arabesk olması. Tabi olay Bollywood’da geçince bu arabesk daha eğlenceli bir hal almış. Öncelikle filmin güzel bir hikayesi var. Aynı şekilde oyunculuklar, görselliği, müzikleri hemen hemen her şeyiyle filme haddinden fazla özenildiği belli.

Filmin bir diğer özelliği de bir çok ünlü ismi bir araya getirmesi. Tabi bunda yönetmenin payı da büyük. Filmin yönetmeni de Farah Khan. Kendisini Tees Maar Khan adlı filmden de hatırlıyoruz. Yönetmenin yapımcılığı dışında yönettiği bu iki filmin de ortak yönleri mevcut mesela ikisi de sinema sektörü içerisinde geçiyor. Burada da aslında yönetmenin içindeki ortamı iyi analiz ettiğini de görüyoruz.

Gelelim hikayeye. Film 1970 yılında başlıyor. Om Prakash Makhija, Bollywood filmlerinde figüran olarak çalışmaktadır. Tabi en büyük hayali ise bir gün başrol oynayıp çok ünlü olmaktadır. Kardeşi ile birlikte bunun için çabalar. Tabi Om Prakash Makhija birde ünlü Shantipriya’ya aşıktır. Om Prakash Makhija, Shantipriya’ya yakın olmak için onun filmlerinde de rol almaya başlar. Bir şekilde onunla tanışır ve sette yaşanan kaza sonucunda Shantipriya’yı ölümden kurtarır.

Bu tarz kazalar iki kez yaşanır. Kurtarıcı bir melek gibi Shantipriya’nın etrafında dolanan Om Prakash Makhija Shantipriya’nın dikkatini çeker. Bir süre arkadaş olurlar. Günün birinde Shantipriya’nın baskılarına dayanamayan yapımcı sevgilisi, bir film setini ateşe verir ve Shantipriya’yı ölüme terk eder. Om Prakash Makhija onu kurtarmaya çalışırken, yapımcının adamları tarafından dövülür. O halde yardım için ana yola koşarken araba çarpar ve ölür.

Ona çarpan araba zengin bir adamın karısı doğum için hastaneye yetiştirilmektedir. Om Prakash Makhija orada ölür ama ruhu reenkarne olarak yeni doğan Om Kapoor’a girer. Om Kapoor ise çok ünlü bir oyuncu olmuştur. Ancak kendisinin Om Prakash Makhija olduğunu onun öldüğü yaşındayken anlar ve yapımcıdan intikam almak için bir oyun hazırlar.

Özetlemek gerekirse Bollywood’un en iyi filmlerinden biri Om Shanti Om. Hemen hemen her sahnesi, her müziği aklınızda kalıyor. Kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında. Filmin süresi 162 dakika ama bunu pek fazla dert etmenize gerek yok. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Yönetmen: Farah Khan

Senaryo:  Farah Khan, Mushtaq SheikhMayur Puri

Oyuncular:

Shah Rukh Khan
Om Prakash Makhija / Om Kapoor
Arjun Rampal
Mukesh ‘Mike’ Mehra
Kiron Kher
Bela Makhija
Shreyas Talpade
Pappu Master
Deepika Padukone
Shantipriya / Sandy
Bindu
Kamini

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1024943/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: