Omoide no Mânî / When Marnie Was There / Marnie Oradayken

34. İstanbul Film Festivali başladı ve bende kaçırmamak için çabaladım. Tabi bir de sıkıştırılmış izleme seansları haricinde filmleri yazmakta var ki o da aryı bir durum. Neyse bu seneki ilk 34. İstanbul Film Festivali etiketindeki ilk açışış filmim Omoıde No Marnie (When Marnie Was There / Marnie Oradayken).

Anime Studio Ghibli‘nin son yapımlarından biri. Yönetmen koltuğunda ise Karigurashi No Arrietty / Aşırıcılar ile tanıdığımız Hiromasa Yonebayashi var. Joan G. Robinson‘un romanından uyarlanmış anime ve bu anime de Karigurashi No Arrietty kadar başarılı bir anime.

Animenin çizgileri oldukça başarılı. Studio Ghibli’nin Hayao Miyazaki’de de alıştığımız o ezber bozmayan doğa, kır deniz ve göl manzaraları bu animede de karşımıza çıkıyor. Çizgiler çok tanıdık. Karakterler her zmanki gibi çok sıcak. Hiç bir karakterde yabancılık hissetmiyorsunuz. Doğal bir dramanın içerisine serğiştirilmiş gizem ve doğa üstülükte oldukça başarılı.

Film süresi boyunca kesinlikle sıkmadan kendini izlettiriyor. Dram yönü ağır olmasına rağmen aradaki merak uyandıran gizem filme ayrı bir keyif veriyor. Animenin müziklerini ise Takatsugu Muramatsu yapmış.

İçine kapanık ve kimseyle arkadaş olamayan Anna Sasaki’ye bakan üvey annesi haslaıpı sebebi ile temiz havası bulunan bir köye gönderilir. Anna üvey annesinin kendisini istemediğini ve sadece aldığı yardım parası için ona katlandığını düşünmektedir. Gittiği bu kasabada da pek arkadaş edinemez. Bir gün sahilde dolanırken uzun zamandan beri boş olan bir ev görür ve bu eve gider. Boş gibi görünen bu evde Anna bir kız görür. Bir süre sonra adının Marnie olduğunu öğrendiği kızla yakın arkadaş olur.

Ancak Marnie’de bir tuhaflık vardır. Her zaman ortaya çıkmaz, bazen ortadan kaybolur. Günün birinde onun yaşadığı eve yeni bir aile taşınır o günden sonra Marnie’de ortalıkta görülmez. Eve taşınan ailenin kızı Marnie’nin günlüğünü bulur. O sıralarda evde dolanan Anna’yi da Marnie sanır. Günlükle Anna, Marnie’yi daha iyi tanır onun hakkında öğrendiği gerçekler ise hayatını değiştirir.

Aslında anime için başka ne denebilir bilmiyorum. Klasik Studio Ghibli güzelliğinde bir film karşımızda. Miyazaki’nin emekliye ayrılmasından sonra Ghibli ile ilgili klasik soru işaretleri herkes gibi benim de aklımda dolanmıştı ama Ghibli yine iyi işler çıkaracağının sinyallerini verdi.

Özetlemek gerekirse, gerek çizimler gerek hikaye ve kurgusu gerekse müzikleri ile Omoide No Marnie çok başarılı bir anime. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Herkese dokunacak bir yönü var.

Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi

Senaryo: Joan G. Robinson (roman), Keiko NiwaMasashi AndoHiromasa Yonebayashi

Seslendirenler:

Sara Takatsuki
Anna Sasaki
Kasumi Arimura
Marnie
Nanako Matsushima
Yoriko Sasaki
Susumu Terajima
Kiyomasa Oiwa
Toshie Negishi
Setsu Oiwa

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3398268/

http://film.iksv.org/tr/film/3040

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: