On the Road / Yolda

‘un aynı adlı romanından uyarlama filmin yönetmen koltuğunda  var. Kerouac romanını yolda edindiği deneyimler ve fikirler doğrultusunda yazmış ve kitap beat kuşağı kitaplarının en iyileri arasında. Ben romanı okumadım bu sebepten dolayı uyarlama yönünde pek yorum yapmayacağım. Ancak filmin gelişimi ve anlatılanlar kitabın uzun soluklu ve zor bir kitap olduğunu da ortaya çıkartıyor.

Zor bir uyarlama olduğu ortada. Bunu filmi izlerken hissediyorsunuz. Filmin ilk yirmi dakikası farklı bir atmosfer yaratarak izleyende umut uyandırıyor. Akabinde gelen dakikalar ise klasik bir yol hikayesi olarak yansıyor bize. Yönetmen / senarist durum değerlendirmeleri, oluşan fikir düşünceler den çok sanki karakterlere daha fazla yüklenmiş. Bu da kitabın edebi yönünü yansıtmayıp (ki eminim bir dönemi başlatan ve bir yol hikayesinin daha fazla fikir oluşumları ve daha iyi anlatımları vardır) düz bir hikaye olarak çıkmış karşımıza. Karakter düşünce ve duyguları açıkçası bana geçmedi.

Film görsel olarak beni tatmin etti. Oyunculuklar da oldukça iyiydi zaten filmin kadrosu iyiydi. İki saat süren filmde Dean Moriarty karakteri üzerinde çok fazla durulmuş. Diğer karakterler onun yanında yan karakterler gibi kalıyordu ama filmde Dean Moriarty’nin sürekli kaybolması boşluklar yaratmasına sebep oluyordu. Karakterleri daha eşit seviyede yansıtabilirdi senarist.

Hikayenin çoğu yolda geçiyor ama o yol hikayelerinin ayrıntılarını vermiyor izlediklerimiz. Sal Paradise yazdığı romanda gezip gördüklerini yoldaki karakterleri inceleyerek romanını kaleme alıyor. Bunu filmin ilk dakikalarda yönetmen bize veriyor ancak devamı alamıyoruz. Eksikliği çok gözüme battı. Film için kötü diyemeyeceğim ancak çok iyi bir filmde değil.

Filmin müzikleri oldukça güzeldi. Hatta film müzikler içinde izlenebilir ve müzikleri arşivlenebilir. Oyunculukların başarılı olduğunu söylemiştim. Keşke kurgu biraz daha iyi olsaydı ve belkide iki bölüm olarak çekilip daha fazla ayrıntı verilseydi daha iyi olurdu. Yada bir saat daha uzasaydı filmin süresi. İzleyici olarak ayık kafayla sessiz sakin şekilde izlenmesi gerekiyor. Yoksa anlaşılabilir bir film değil.

Yönetmen: 

Senaryo:  (kitap), 

Oyuncular:

Sal Paradise / Jack Kerouac
Dean Moriarty / Neal Cassady
Marylou / LuAnne Henderson
Jane / Joan Vollmer
Carlo Marx / Allen Ginsberg
Terry / Bea Franco
Camille / Carolyn Cassady

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0337692/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/On-the-Road

One comment

  1. Pingback: Jack Kerouac - Yolda (On The Road) - Kişisel Depresyon Anları

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: