Osmanlı Nazırı’na eşcinsel aşık iddiası

Times, 130 kadınla birlikte olan Casanova’nın, Dışişleri Bakanıyla da ilişkisi olduğunu iddia etti

DÜNYANIN gelmiş geçmiş en büyük çapkını olarak bilinen Venedikli gezgin Giovanni Casanova’nın hayatıyla ilgili çıkan son kitap, ünlü çapkının bir Türk’le de eşcinsel ilişkiye girdiği iddia edildi. 1725-98 yılları arasında yaşayan Casanova’nın hayatını inceleyen İngiliz yazar Ian Kelly, İtalyan çapkının hayatı boyunca 130’dan fazla kişiyle yattığını ve bu kişilerle ilgili notlar tuttuğunu ortaya çıkardı. Casanova için en özel olanı ise “kendisine hayranlık duyan” bir Türk’tü. Casanova ise bu Türk’ün yazdığı mektuplar için, “O kadar güzellerdi ki yoldan çıkmaya değerdi. Bu teklifi reddetmek kabalık olurdu” ifadelerini kullandı. Kitapta Casanova’nın Osmanlı hariciye nazırıyla da ilişkiye girdiği ileri sürüldü.

Casanova, anılarında 30-35 yaşlarındayken İstanbul’a geldiğini ve burada “Osman Paşa” diye birinin evinde kaldığını aktarmıştı. Osman Paşa’nın 15 yaşındaki kızıyla evlenmesinin önerdiğini söyleyen Casanova, bu teklifi reddettiğini yazmıştı. Casanova hatıralarında “Yüzlerce kadınla yattım, fakat İstanbul’da tattığım lezzeti başka hiçbir yerde bulamadım” diye yazmıştı.

Casanova dedikleri adam eğer üstteki resimdeyse, kadınlar/erkekler bu adamda ne bulmuş anlamadım. Yani şu halimle ben bile bu adamdan daha yakışıklıyım. Yani kıskanıyormuş gibi gözükmek istemem ama bakınız resme bu doğru. Ya da zaman ilerledikçe insanların güzel anlauışı da değişiyor. Bilmem ki doğru mudur?

5 Comments

 1. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  @gaykedi pardusuma suç atmayalım lütfen 🙂 Firefoxun bir eklentisi olan ScribeFire ile gönderdim son iki yazıyı. Eklentinin özelliği direkt firefoxun altında bir bölüm açıp bloğa göndermek istediklerini buraya yazıp gönder demen. Bir alıntı yapıyorsan da işaretleyip metin olarak ekleyebiliyorsun. Ama sanırım türkçe karakterlere ve bazı noktalama işaretlerine pekte sıcak yaklaşmıyor. zaten sayfanın dil özellikleri de bozulmuş bi düzelteyim en iyisi… 🙂

 2. noreply@blogger.com (kişisel depresyon anları)

  şunu da eklemeyi unuttum. zaten tarihte casanovalara bakıldığında büyük bir çoğunluğu biseksüelmiş 🙂

 3. noreply@blogger.com (gaykedi)

  homoloji'de 04.10.2007 tarihinde yazdıklarım;

  tam ismiyle giacomo giralomo casanova, venedikli ünlü bir maceracı, yazar ve çapkın biriydi.

  ne kadar don juan'a birçok kadını ayarttığından benzetliyorsa da, casanova kurmacadan çok daha farklıydı. don juan bir efsaneyken casanova tarihsel bir karekterdir. sırf deneyim olsun diye birkaç erkekle de yattı ve yaşamı boyunca travestisme ilgisi vardı. zührevi hastalık ve kumar, hayatında göze çarpanlardan sadece ikisiydi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top