Ossakhan Yeonae

İsmini ne yazsam konusunda tereddütte kaldığım film Ossakhan Yeonae (오싹한 연애). Türkçeye çevirdiğimizde “Ürpertici Aşk” ismi çıkıyor ortaya. Ancak film Uluslararası arenada Chilling Romance ve Spellbound adlarıylada bilinmekte. Ben yine orijinal okunuşu olan Ossakhan Yeonae’yi düşünüyorum filmi tarif etmek için.

Film 2011 yapımı. Senarist ve yönetmeni  Hwang In-ho. Kendisini çok sevdiğim bir film olan SISILY 2KM (시실리2KM)‘den tanıyorum. Her ne kadar bu film SISILY 2KM’nin yerini tutmasa da yinede iyi vakit geçirmek için birebir. Küçük bir kıyaslamayla SISILY 2KM’nin komedi dozunun daha yüksek, Ossakhan Yeonae’nin ise daha romantik olduğunu söyleliyim. Ancak bu filmde kendini izletiyor ve başarılı.

Ma Jo-goo kendi çapında sihirbazlık gösterisi yapan bir gençtir. Bir gün sokak gösterisi sırasında karalar içinde garip bir kız olan Kang Yeo-ri’yi görür ve ondan etkilenir. Tabi bu etkilenme iş içindir. Ma Lo-goo, Kang Yeo-ri’yi görür görmez aklına bir hayalet gösterisi gelmiştir. Bu sebepten Kang Yeo-ri’yi takip eder. Gösteri hazırlanır zaman akar. Ma Jo-goo korku-sihir gösterisi sayesinde oldukça başarılı olmuştur. Gösteride hayalet görevini de Kang Yeo-ri yerine getirmektedir.

Kang Yeo-ri kimseyle düzgün konuşmayan hiç bir kutlamaya gelmeyen biridir. Ma Jo-goo ısrarla onu kutlamaya çağırır ancak Kang Yeo-ri kabul etmez. Sonunda bir gün ikna olur ve tüm ekip içmeye giderler. Kang Yeo-ri o gün fazla içer ve Ma Jo-goo’nun başına kalır. Bu ikisinin yakınlaşmasına da sebep olur. Ma Jo-goo’nun sevgilisi yurt dışına çıkınca, Ma Jo-goo sürekli Kang Yeo-ri ile vakit geçirir. Aralarındaki ilişkinin tarifini kendileri de pek koyamamaktadır.

Tabi her şey iyi gidiyormuş gibi görünürken Kang Yeo-ri’nin sırları ortaya çıkar. Kang Yeo-ri hayaletleri görmektedir ve onlara zaman zaman yardımcı olur. Bu aşama belki sıkıntı değildir ama Kang Yeo-ri’nin asıl yalnız kalma sebebi peşinde ona yaklaşan herkesi korkutan bir hayalet vardır. Bu hayalet eski bir arkadaşıdır.

Tabi bu durum Ma Jo-goo tarafında işleri iyice karıştırır. Sevgilisinin de delmesiyle birlikte duyguları tarifsiz bir hal alır. Ancak seçimini Kang Yeo-ri yönünde kullanır. Tabi büyük sorun onun arkasındaki kötü hayalettir. Başına gelmedik kalmaz. Kang Yeo-ri kendisinden uzaklaşmış ailesinin yanına yurt dışına gitmeyi düşünür ama gidemez de. İşler karmaşık bir hal almıştır.

Film öyle kahkahalara boğmasada gülümsetiyor. Yine bir hayalet hikayesinden güzel bir romantik-korku çıkmış ortaya. Tabi korku dediysem öyle korkutacak şeyler yok. Sadece bir kaç hayalet. Filmde bana bazı sahneler çok klişe ve tanıdık geldi ama Sonuçta birde filmin dalga geçtiğini düşünürsek çok fazla sıkıntı olmuyor.

Kurgu başarılıydı. Film çok fazla soru işareti bırakmadı akılda. En sevdiğim kısım ise finalde hayalete, evlenme tekifi edilmesiydi. Oldukça güzel yakalanmış bir noktaydı. Tatmin edici bir hakiye vardı ortada. Biraz daha aksiyon katabilirlermiş ama çünkü filmin bir çok kısmı durağan geçiyor.

Oyunculuklar güzeldi. Ben sırıtan bir karakter görmedim. Öyle ki her bir karakter için ayrı bir hikaye yazılabilirdi. Hepsinin ayrı bir derinliği vardı. Hatta yönetmenin diğer filmlerindeki karakterleri ile akraba olma ihtimalleri bile var. Özetlemek gerekirse Ossakhan Yeonae eğlenceli bir film. Boş zamanınızda keyiflenmek için izleyin derim.

Yönetmen – Senarist: Hwang In-ho

Oyuncular:

Kang Yeo-Ri
Ma Jo-Goo
Ambulance worker
Pil-Dong
Min-Jung
Yoo-Jin

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2132405/

http://asianwiki.com/Spellbound_(Korean_Movie)

http://www.hancinema.net/korean_movie_Chilling_Romance.php

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: