Otisabi

Yılların eskitemediği Yılmaz Aslantürk’ün Otisabi karakterinin televizyon dizisi olarak ekrana geleceğini aylar önce duymuş ve merakla beklemeye başlamıştım. Ancak uzayan süre, bir türlü gösterime başlamaması aklımdan çıkmasına sebep oldu. Altıncı bölümde seriyi yakaladım ve on üçüncü bölümde dizi sezon finali yaptı. Herhangi bir açıklama yok ama muhtemelen bu dizinin son bölümüde oldu.

Dizinin başlama sürecinin uzama sebeplerinden biri de ilk yayınlanan fragmanla birlikte değişen dizi ekibi. İlk fragmanda ana hikayeye daha yakın karakterler görüyoruz. Hatta her biri özenle seçilmiş bu diyeceğimiz tipler. Kullandığı araba, yaşadığı ev hemen hemen hepsi fragmanda uyuyor gözüküyor. Ancak ani bir değişim tüm karakterleri ve ortamı birden değiştiriyor. Nedendir bilinmez ama bence bunun iki nedeni olabilir. Birincisi her şeyi birebir yapmak izleyicideki beklentiyi arttıracak, ikincisi ise işi biraz daha komediye vurarak Otisabi karakterlerini eğlenceli hale getirerek bilmeyenleri de ekrana çekmek.

Her ne kadar fanları tarafından son kadro olmamış diye nitelendirilsede bence diziye ayrı bir tat katmış. Otisabi’yi okurken gülmüyorduk ama diziyi izlerken gülüyoruz. Hem de Otisabi vermek istediklerini rahatlıkla verebiliyor. Oyuncu seçimlerini bu tür bir komedi dizisi için başarılı buldum. Ancak bazı karakterlerin diziye çok geç dahil olması, dizide aktif rol oynaması biraz canımı sıktı. Bu sebepten muhtemel devamı gelmeyecek dizi -umarım yanılıyorumdur- biraz havada kalmış oldu.

Otisabi rolünü canlandıran Tim Seyfi bence iyi oturmuş. Eğer böyle bir karakter çizilecekse yani iş eğlence ve zıpırlığa kaçılacaksa Tim Seyfi iyi bir seçim olmuş. Aynı şekilde Barbo, Kaan, Nejat amca karakterleri de.

Senaryo aşaması fena değil. Ancak Otisabi’nin o akılıca laf sokmalarına kaçışlarına pek yanık olamıyoruz. İşi komediye tam anlamıyla vururken bu arada karakterlerin psikolojilerini de arka plana atmışlar. Bu bağlamda ana karakterlere bağlı karakterler beklemek biraz zor. Yönetim açısından pek bir şey gördüğümü söyleyemeyeceğim. Sanki yönetmen Otisabi’ye pek yakın değil. Senarist yazmış, oyuncularda oynamış gibi. Yönetmenin diziye dokunduğunu düşünmüyorum. Sanki dizide öyle bir hava yok.

Dizi bu dönem için televizyon izleyicilerine fazla bu sebepten dolayı Sinema Tv ekranlarında yayınlanmakta. Aynı şekilde yapımcı şirketin Youtube hesabındanda dizi izlenebiliyor. Türk dizi tarihinde pek rastlanmayan bir şekilde dizi 15 dakika. Tabi iki saat dizi izlemeye alışan biz Türk televizyonları dizi izleyicisi olarak bu süre oldukça kısa. Tam diziye adapte olmuşken sonunu görüyoruz. Aslında 35 dakika olsaymış sanki daha tatmin edici olurmuş. Meraklısının izlemesi gereken bir dizi Otisabi. Umarım devamı gelir.

Yönetmen: Yüksel Yılmaz

Senaryo: Yılmaz Aslantürk (karikatür), Mustafa Ordaş

Oyuncular:

 Otisabi
 Nejat Amca
 Kagan
 Barbo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2983348/

http://www.otisabi.tv/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: