Outsourced

NBC’nin devamı gelemeyecek olan dizilerinden birisi de Outsourced. Bu dizi neden ikinci sezon siparişi almadı pek anlayamadım. Gerçi Amerikalılar’ın kendi kültürlerinden başka kültürleri izleyip, dinlemeyeceği aşikar. İkinci sezon için “devam” almamasının başlıca sebebi bu.

 Outsourced, Hindistan’ın Mumbai şehrinde bir çağrı merkezinde geçiyor. Tabi gerçekten de orada değil hikaye bir dekorun içerisinde geçiyor. Bu da hikayenin aktarılması için yeterli. Olayın örgüsü, Todd Dempsy adında bir Amerikalının etrafında dönüyor. Todd müdürü tarafından bir çağrı merkezini yönetmek için eğitime gönderilir. Eğitimden döndüğünde ise çağrı merkezini yerinde bulamaz. Müdürü ona çağrı merkezinin maliyeti düşürmek için Hindistan’a taşındığını söyler.

Todd çok istediği müdürlüğü yapmak ve işini kaybetmemek için Hindistan’a gider. Burada kendi altında çalışan garip Hintliler ile tanışır. Yapması gereken ise tuhaf Amerikan hediyelik eşya satan bu çağrı merkezinde çalışanlara sattıkları ürünleri anlayabilmeleri için Amerikan kültürünü anlatmaktır.  Tabi bu esnada kendisi de Hint kültürünü öğrenmek zorunda kalır.

Todd Hindistan’da kendisi gibi Amerikalı ve av malzemeleri satan bir firmanın çağrı merkezi müdürü olan Charlie ile tanışır. Charlie tipik Amerikalı’dır ve dizinin en renkli karakterlerinden biridir. Düzene uymak istemeyen, başkalarını kendisine ayak uydurmaya çalışan biridir. Todd çağrı merkezinde diğer çalışanlarına oranla daha aklı başında olan Asha’dan hoşlanır. Ancak aradaki kültür farkı, duygularını dile getirmek için engel olur. Todd kendilerine daha yakın kültürde olan Avusturalyalı bir uçuş firmasının çağrı merkezinin müdürü Tonya ile birlikte olmaya başlar. Ama Asha, Todd’un hep aklındadır.

Dizide bir çok karakter var ve bunların hepsi de başlı başına ele alınacak kişiler. Çağrı merkezinin müdür yardımcısı sevimli ama kötü adamı Rajiv, sesi fısıltının üzerine çıkmayan Madhuri, bir türlü çenesi kapanmayan Gupta, Telefonda kadınların ilahı ancak ikili ilişkilerde bayan Manmeet dizinin diğer bomba karakterleri.

Dizinin süresi 30 dakika ve sezon 22 bölüm. Yani bir çırpıda izlenebilecek türden. Kendisini de izletiyor. IMDB puanı da 7.5 yani az değil. Dizi her bölümünde gülümsetiyor. Bazı bölümlerde ise kahkahalara boğuyor insanı ancak şöyle de bir durum var. Yarıdan sonra sanki biraz daha Amerikan sitcomlarına dönüyor dizi. Ama bu da kurtarıyor diziyi.

İki kültür karşılaştırması eğlenceli bir şekilde başarıyla yapılmış. Yaz döneminde eğlencelik dizi arayanlar için bence bire bir ve kesinlikle izlenmeli.

Yaratımcı: Ken Kwapis

Oyuncular:

Ben Rappaport
Todd Dempsy
Anisha Nagarajan
Madhuri
Diedrich Bader
Charlie Davies
Parvesh Cheena
Gupta
Pippa Black
Tonya
Rebecca Hazlewood
Asha
Rizwan Manji
Rajiv Gidwani
Sacha Dhawan
Manmeet

Linkler:

 http://www.imdb.com/title/tt1593756/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Outsourced_(dizi)

http://www.nbc.com/outsourced/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?