Özgürlük Dansı / Jimmy’s Hall

Usta İngiliz yönetmen Ken Loach‘ın son filmi olma özelliğini taşıyor Özgürlük Dansı / Jimmy’s Hall (okuduklarıma göre gerçekten son filmi olacakmış). Ken Loach bu filminde de siyaset ve adaletsizlik üzerine oynuyor. Özgürlük Dansı / Jimmy’s Hall, Jimmy Gralton adında ülkesinden sınır dışı edilmiş Jimmy Gralton’un hayatının bir kısmına değiniyor. Film Donal O’Kelly‘in oyunundan uyarlanmış. Film aslında bilmediğimiz, izlemediğimiz bir şeyi bize vermiyor ancak anlatım bakımından bir ustanın filme elinin değdiği belli oluyor.

İrlanda 1921’de iç savaşın eşiğindeyken komünist olan Jimmy Gralton yaşadığı yerde kardeşinin de yardımı ile bir salon açar. Burada insanlar akşamları dans edip eğlenirken, gündüzleri de sanat dersleri, okumalar, boks dersleri ile kendilerini geliştirirler. Tabi bu olay insanların bir araya gelip konuşup bilinçlenmeleri de sağlar. Bu durumdan hoşlanmayan bir kısım yönetim seviyesindeki kişiler ve kilise Jimmy’e baskı yapar. Jimmy bu sebepte Amerika’ya gitmek zorunda kalır.

1932 yılındaysa geri döner. Geri döndüğünde aslında hiç bir şeye bulaşmaya niyeti yoktur. Kardeşinin cenazesine gelememiştir ve annesi de bir süredir yalnız yaşamaktadır. Bir süre onunla toprak işleri yapar. Ancak gençlerin isteklerini de göz ardı edemez ve salonu tekrar açar. Eskisi gibi burada danslar ve eğitimler düzenlenir. Tabi bu durum yönetimin ve kilisenin hoşuna gitmez. Kilise buradaki kişileri dinsizlikle de suçlayınca işler iyice büyür. Bir kısım kişiler tarafından da salona saldırıda bulunulur. Jimmy salonu taşır ancak ona rahat yoktur. Sonunda salonu yakar kül ederler.

Tabi Jimmy hakkında yine tutuklama kararı çıkmıştır. Bir yandan kaçmaya çalışırken bir ayndan da başladığı işleri devam ettirir. Film bunlara değinirken aynı zamanda uzun süre memleketinden ayrı kalan Jimmy’nin geride bıraktığı aşkına da odaklanmış. Ancak film tüm bu olan bitenleri çok fazla dramatize etmeden olduğu gibi anlatmış. Hatta film çok keyifli de bir final sunuyor.

Filmin en sevdiğim kısmı işi çok fazla çetrefilli hale sokmadan direkt hikayeyi anlatmasıydı. Çok fazla ayrıntıya girmemiş, çok fazla yüzeysel de geçmemiş. Çok fazla mekan kullanımı olmamış. Buna oyun uyarlaması olmasının etkisi de olabilir. Dönem mekan ve kostümlerini beğendim. Oldukça doğal bir ortam sunuyordu.

Hikaye genel olarak Jimmy Gralton’un 1932 yılı dönüşündeki olayların bir kısmını ekrana getiriyordu. Sanki geçmişe ait bir kaç bilgiyi de içerseydi daha iyi olacaktı. Filmin başında yazılı olarak bilgilendirme yapılmış bazı bölümlerde flash backler ile geçmiş verilmiş ama sanki daha fazla olsaydı daha keyifli olurdu. Her ne kadar Jimmy Gralton siyasi olarak yargılansa da film siyasi kısımlarına çok fazla değinmemiş. Jimmy Gralton daha çok aktivist olarak çıkmış karşımıza Özgürlük Dansı / Jimmy’s Hall.

Filmin görselliği ve müzikleri başarılı. 109 dakikalık süresince çok nadir dikkatimin dağıldığını söyleyebilirim. Özetlemek gerekirse, izlenebilir, başarılı bir film biyografi ve dönem filmi Özgürlük Dansı / Jimmy’s Hall.

Yönetmen: Ken Loach

Senaryo: Paul Laverty, Donal O’Kelly (oyun)

Oyuncular:

Barry Ward
James Gralton
Simone Kirby
Oonagh
Andrew Scott
Father Seamus
Jim Norton
Father Sheridan
Brían F. O’Byrne
O’Keefe

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3110960/

http://filmekimi.iksv.org/tr/ozgurluk-dansi

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: