Palabras Encadenadas

2003 yapımı İspanyol filminin yönetmenliğini Laura Mañá yapmış. Bu isim senaristler arasında da yer almakta. Filmin afişine bakarak şiddet içerikli film olduğunu düşünmüştür. Tabi yönetmenin adını filmin afişinde tam olarak görememem gerçekten de şiddet dolu bir film izleyeceğimi düşündürmeye başladı bana. Nitekim bu eda ile de başladı.

Film şiddet içerikli değildi. Dakikalar ilerledikçe kurgusu kendine başlıyordu. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar misali suçlu olanın kim olduğu hakkında düşüncelere itiyor. Film izlenimi sırasında küçük beyin jimnastiği yaptırıyor insana. Film izlendiği süre içerisinde sürekli masum ve suçluların değişmesi keyifli bir izlenim sunuyor insana.

Oyunculuklar başarılı. Düşük bütçe ile çoğunlukla tek ve kapalı mekanda geçiyor film. Diyaloglar düşünülerek başarılı bir şekilde yapılmış. Tüm bunlara rağmen iyi ve başarılı bir film Palabras Encadenadas. Bir ton para harcanılan filmleri hesaba katarsak bu film onların yanında şaheser olarak kalıyor.

Film bir katilin soğuk kanlı bir şekilde öldürdükleri kişileri kameraya anlatması ile başlıyor. Bu kaydı bir de izliyoruz. Kaydı yapan ise Ramón Diaz adında bir felsefe öğretmeni. Tabi kendisinden adam öldürmenin felsefi yaklaşımını, psikolojisinin analizini öğreniyoruz. Daha sonra olay yeni kurbanına odaklanıyor. İzleyici olarak bu kurbanın sıradan biri oluğunu düşünürken aslında yeni kurbanının bir kaç sene önce boşandıkları eski karısı olduğunu öğreniyoruz.

Burada film ikiye ayrılıyor. İlk aşamada Ramón Diaz’ın karısına uyguladığı psikolojik şiddete tanık oluyoruz. Derken Ramón’un karısı Laura Galán’ın ortadan kaybolması üzerine ilk şüpheli olarak haliyle Ramón yakalanıyor. Ramón eski karısı ile ilişkisini anlatınca, kadının ona boşanma evresini gördükçe aslında bir avcıdan çok av olduğunu görüyoruz. Burada birine hak vermemiz gerektiğini düşünürken aslında bir cinayeti temize çıkarma çabasına da tanık oluyoruz.

Özetlemek gerekirse başarılı bir yapım Palabras Encadenadas. İspanyol sinemasının yükseliğine katkıda bulunan filmler arasında. Görsel olarak çok fazla beklentiye girilmemesi lazım ama kurgu olarak tatmin ediyor. İzleyip izlememek size kalmış. Bu arada film tiyatro oyunu olarakta bir çok ülkede tiyatrolarca oynanmış ama öncelik filmde mi, oyunda mı bilmiyorum.

Yönetmen: Laura Mañá

Senaryo: Fernando de Felipe, Jordi Galceran, Laura Mañá

Oyuncular:

Oyuncular:

Darío Grandinetti Ramón Diaz
Goya Toledo Laura Galán
Fernando Guillén Komiser Espinosa
Eric Bonicatto Dedektif Sánchez

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0339489/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?