Paranmanjang

 

 

Merakla her işini beklediğimiz  ‘ın kardeşi Chan-kyong Park ile çektiği kısa film Paranmanjang. Filmin en büyük özelliği, iPhone 4 ile çekilmesi. Tabi bir nevi iPhone reklamı da diyebiliriz film için. Park kardeşler kendi çekimlerinin yanı sıra etraftaki izleyicilerinde de iPhone ile çektikleri görüntüleri kullanmışlar.

 

Kısa film olması ve filmin iPhone ile çekilmesi maliyetinin düşük olduğu düşüncesine sürekliyor insanı ancak hiçte öyle değil. Kamera arkasında görüldüğü kadarıyla özel objektifler ve sağlam bir kadro ile çalışmış. Film için ise 130.000 dolar harcanmış.

 

 

Tabi bizim telefonu elimize alıp çektiğimiz filmlerden çok farklı Paranmanjang. Park kardeşler burada görüntü uzmanlıklarını ustaca kullanmışlar. Filmin renk tonlamasından tutun görüntülerin bozulması işlemine kadar hepsi başarılı.

 

Bir kısa film için seçilebilecek en başarılı hikaye. Bununla birlikte kurgu insanı meraklandırırken, süre bitimine doğru her şeyin açıklığa ulaşması kısa süre içerisinde tüm duyguların yaşanmasına sebep oluyor. Aslında hikaye için sıradan diyebiliriz ancak Kore’ye özgü medyumluk, ayin işe girince film oldukça enteresan ve çekici oluyor. Yine de ruhu kovma sahnesi biraz uzun değil mi diye sormadım değil kendime. Sanki bu sahneler biraz daha kısaltılabilirdi.

 

 

Kısacası, hikaye, müzikler, oyunculuk (ki en iyisi de oyunculuk), görsellik her biri çok başarılı ve birbiri ile uyumlu. Otuz dakika ayrılıp izlenmeli kesinlikle.

 

Yönetmen -Senaryo: Chan-kyong ParkChan-wook Park

 

Oyuncular:

Jung-hyun Lee
Kwang-rok Oh

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1817229/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?