Paranormal Activity 2

Gelen gideni aratırmış diye bir söz vardır. Bunu en iyi tanımlayan filmlerden biri de Paranormal Activity 2. İlkinde kazandıkları para tatlı gelmiş olsa gerek, ikincisini de yapalım biz her türlü para kazanırız mantığıyla çekilmiş film. Zaten ilkinin hatırına da güzel gişe yapmış. İlk filmde eldeki kamera ile film beklediğiniz etkiyi size veriyordu. Bu filmde ise sabitlenmiş kameralar, koskoca evin neredeyse tamamını izlemekte. Bunların her biri de güvenlik kamerası.

Bu düşünceyi hor görmüyorum. Güvenlik kamerası kullanma fikri oldukça güzel. Farklı bir bakış açısı yakalanmış ancak bu durumda filmin iyi olması için senaryonun ve oyunculukların iyi olması gerekli. Filmde küçük bebek dışında oyunculuk vasattı. Zaten bebekte kendini oynamıştı. Korku sahneleri ilk filmde olduğu kadar başarılı değildi. Olan biteni biz tepedeki güvenlik kameralarından izlerken gerçekten de bunu izliyormuş kansına kapılıyoruz. Evde bir şeyler oluyor ve biz izliyoruz. Bu sebeptendir ki bir türlü filmin içine giremiyoruz.

Bir diğer nokta ise senaryodaki boşluklar ve hatalar. Evde garip olaylar dönmekte, evin yarısından fazlası, kamera ile kayda alınıyor ancak kimsenin olup biteni görmek için kayıtlara baktığı yok. Buna rağmen evde kalmayı diretmelerini de anlamış değilim. Bir kaç sahne dışında korkutan sahnesi de yok. Bu da aslında korkutmaktan çok insanın izlerken kendini şartlandırması ile ilgili. Filmi izlerken sürekli bir şey mi olacak ne olacak diye bekleyip durdum. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse yükselen ses eşliğinde arkadaşınızın size “bö” diyerek şaka yapmasından öteye gidebilecek bir sahne bulamadım.

Bir diğer konu da aklıma gelmişken söylemeden edemeyeceğim, güvenlik kameralarının çoğu sesi kaydetmez. Sesli olanları da vardır elbet ancak insanlar bunu pek tercih etmezler. Yine dönüp aynı noktaya geliyorum. Bu kadar özellikli güvenlik kameran var ve onca olay sonrasında açıp bakmıyorsun…

Kısacası bekleneni vermeyen bir film. Kapıların açılıp kapanması, hayaletin ayak izleri, gürültüler sizi korkutuyorsa bu filmde de korkacaksınız demektir. Aksi taktirde ekrana boş boş bakarsınız.

Yönetmen: Tod Williams

Senarist: Michael R. PerryChristopher B. Landon

Oyuncular:

Brian Boland
Daniel Rey
Molly Ephraim
Ali Rey
Katie Featherston
Katie
Seth Ginsberg
Brad
Sprague Grayden
Kristi Rey

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1536044/

http://www.paranormalmovie.com/intl/tr/

5 Comments

 1. Levent Keskin

  Katie’yi neredeyse filmin başında -daha önce hiçbir şey olmamış ve onca ürkünç olay yaşanmamış gibi- görmek şaşırtıcıydı ama, değil mi? Derken (ilk filmde öldürdüğü) kocası Micah da ortaya çıktığında “hoppala” diyoruz, ama hemen verilen altyazı (“60 days before Micah’s death”) ile durum açıklığa kavuşuyor… Meğerse 2.filmin neredeyse tamamı bir nevi prequel işlevi görmüş. Aslında akıllıca. Bence iki filmi birbirine güzel bağlamışlar. Anlıyoruz ki 2.filmde “real time” esasen sonlara doğru başlıyor; Katie’nin possessed bir halde Kristie’nin evine gelip, karı-kocayı öldürüp ufaklığı kaçırışıyla. Evin [üvey] kızı ise okul gezisinde olduğu için yırtıyor. Sonra da film bitiyor zaten. PA2’deki oyuncu kadrosunun geniş olmasından mıdır bilmiyorum, PA1’deki güvenlik kamerası sahneleri bana daha monoton gelmişti.

  Önümüzdeki ay serinin üçüncü filmi (PA3) geliyor. Teaser’a bakılırsa, kız kardeşler 80’li
  yıllardaki çocukluk dönemleriyle karşımıza çıkacak. Yine bir flash-back var yani. “Bloody Mary” sahnesini bir check et istersen KDA! Bu sefer gerçekten korkacağız gibime geliyor 🙂

  • kişisel depresyon anları

   geçtiğimiz gün fragmana rastladım. 3 sanki diğerlerinden daha iyi gibi gözüküyor ancak izlemek lazım tabi.
   bence serinin en kötüsü bu ikinci film. ilk filmin rehavetine ve getirisine kapılmış yapımcılar, bence ikinci filmi sırf adı için yaptılar. 3. film biraz daha tutarlı duruyor fragmanda. merakla beklemekteyim…

 2. Levent Keskin

  3ncüyü izledim. Bazı sorular cevap bulurken yeni mevzular ortaya çıktı. “Halloween” ya da “Friday the 13th” uzunluğunda bir seriye gidiyor.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: