Paranorman

Son dönemde izlediğim en başarılı zombi filmi diyebilirim Paranorman. Yalnız diğerlerinden biraz farkı var. Bu da filmin stop motion ve animasyon olarak çekilmesi. Yani animasyon olunca işin içinde biraz da komedi var. Yani karşımızda bir korku komedi var. Film, Coraline gibi başarılı bir stop motiona imza atmış Laika şirketi tarafından yapılmış.

Karakter mimikleri, mekanlar, ışık her şeyi mükemmel diyebilirim. Tam anlamıyla bu konuda dört dörtlük bir animasyon var karşımızda. İzlerken oldukça keyif aldım diyebilirim. Tabi animasyon olarak paranormal olayları görmek, korku ve komedi dozunun yerinde olması izlerken beni oldukça keyiflendirdi.

Hikaye ve kurgu başarılı. Ancak diyaloglar üzerinde biraz daha durulabilirmiş. Film yer ye gerilim dozunu arttırıyor bu da küçük izleyiciler için sıkıntı yaratabilir. Yeni nesle bunlar biraz komedi geliyor ama genel anlamda etkileyici bildiğimiz klasik korku filmleri tadına varıyor. Buna rağmen diyalog ve espri düzeyleri oldukça düşük tutulmuş. Yetişkin seviyesinde değil. Bu şekilde her iki izleyici grubunda çekmeyi düşünmüşler.

Filmin aksiyonunun yerinde olması izlenim keyfini arttırıyor. Ancak finale doğru düşen doz biraz izleyiciyi sıkıyor. Finalin aksiyon dozu biraz daha yüksek olsa daha iyi olurmuş. Filmde bir b-movie havası var bunu ilk dakikasından yakalıyorsunuz ve filmin en çok hoşuma giden özellikleri arasındaydı bu.

Norman hayaletleri gören on yaşında bir çocuktur. Tabi kimse ona inanmamaktadır. Ailesi ve arkadaşları bu durumdan ötürü ona ucube olarak davranmaktadır. Günün birinde aileden olan ve tek başına değili gibi yaşayan akrabaları ona gelir ve cadın gününde bir kitabı okumasını söyler. Artık görev ondadır. Kitabı okumazsa cadı dünyaya geri dönecek ve tüm gazabı kasaba halkının üstüne olacaktır. Norman buna inanmak istemez ama yapacak bir şeyi de yoktur. Bu arada akrabası ölür ona kitabı teslim edemez. Ruhu gelerek Norman’a bir şeyler söyler ve gider.

Norman ne yapacağından habersiz kitabı almaya gider. Bu kitap normal bir hikaye kitabından başka bir şey değildir. Kendine söyleneni yapmak üzere cadının gömüldüğü yere gider ve kitabı okumaya başlar. Ancak zombiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Kitabı yanlış yerde okuduğunu anlar. Cadının mezarını aramaya başlar.

Bu süreçteki aksiyon, insanların zombilere karşı tavırları tüm karakterler taktire şayan. Orta Çağ Avrupa’sının yüz karalarından biri olan cadılık meselesi bu filmde çok güzel anlatılmış ve eleştirilmiş. Kesinlikle her şeyi dozunda yapılmış bir film. Filmin görselliği yanında müzikleri de oldukça güzel. Aslında genel olarak bakıldığında çok başarılı bir animasyon var karşımızda.

Film 3D olarak çekilmiş. Okuduğuma göre 3D izlemesi de oldukça keyifliymiş. Ben de keşke o an için dikkat edip filmi 3D izleseydim. Yüksek çözünürlükte de oldukça keyif verdiğini söylemem lazım. Kesinlikle izleyin derim.

Yönetmen: Chris ButlerSam Fell

Senaryo: Chris Butler

Seslendirenler:

Kodi Smit-McPhee
Norman Babcock
Tucker Albrizzi
Neil
Anna Kendrick
Courtney Babcock
Casey Affleck Mitch
Christopher Mintz-Plasse Alvin
Leslie Mann Sandra Babcock

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1623288/

http://www.paranorman.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?