Kiseijuu / Kiseijuu: Kanketsuhen

Yine korku filmi izlemeyi düşünürken uzun zamandır Japon filmi izlemediğimi fark etmemle hem Japon hem korku olsun arayışımda Kiseijuu’yu yani bilinen adıyla Parasyte’ı buldum. Aslında Kiseijuu Hitoshi Iwaaki‘nin Kodansha‘dan çıkan bir mangası. 2014 – 2015 yıllarında da Kenichi Shimizu tarafından animeye uyarlanarak televizyonlarda yerini almış. Ben anime arayışı içerisinde Kiseijuu’yu görmüştüm ama kasmasın diye izlememiştim. Lakin hata yaptığımı anladım. Her neyse.

Bizim konumuz ise 2014 ve 2015 yıllarında Takashi Yamazaki‘nin çektiği film. Bu iki filmi aynı anda değerlendirmemin sebebi, aslında iki filmin birbiri ile bağlantılı bir olması. Yani ilk filmde bir şeyler olup bitiyor da ikinci filmde başka şey oluyor değil hikayenin tamamı iki bölüme ayrılmış. Bunun sebebi Amerikan sinemasında rastladığımız gişe açgözlülüğü değil, hikayenin ayrıntılarının es geçilmek istememesi olarak görüyorum. Bu arada sanıyorum mangaya sağdık kalınarak öyle çok fazla aksiyona girip bir kahraman oluşturma davasına gidilmemiş.

İlk filmin adı Kiseijuu. Film korku komedi diye sınıflandırılabilir. Zaten işin ucunda bir manga bir de anime var. İkinci bölümde ise biraz daha aksiyon bol. Konu işlenişi bakımından eğlenceli filmin ana fikri ise açıkça verilmiş. İnsan olmak. Nasıl oluruz, diğer Hayvanlardan ne farkımız var…

Izumi Shin’ichi lise öğrencisidir. Bir gün uyurken vücuduna parazit girmeye çalışır. Bunu fark eden Izumi paraziti püskürtmeye çalışır. Bu çaba esnasında parazit elinden içeri girer. Onun bu debelenişini gören annesi onun hayal gördüğünü söyler ve konuyu kapar. Ancak Izumi tuhaf bir şeylerin olduğunun farkındadır. Bir süre sonra sağ elinin ondan bağımsız hareket ettiğini fark eder. Derken eli şekil değiştiren bir yaratık halini alır ve üstüne üstlük konuşmaya başlar. Izumi ona Migi adını verir ve ne olduklarını anlatır.

Bunlar uzaydan gelmiş solucanlardır. İnsanların bedenlerine girerek onların metabolizmasını ele geçirip daha sonra besin olarak başka insanları kullanmaktadırlar. Bu esnada insanlarda feci bir şekilde öldürülmektedir. Izumi ise Migi aracılığıyla bu yaratıkları hissetmektedir. O esnada okullarına yeni gelen Ryôko Tamiya isimli öğretmenin de parazit olduğunu öğrenir. Tamiya Izumi ve Migi’yi diğerleri ile tanıştırır. Ancak içlerinde Mr. A adında kötü enerji yayan bir parazit vardır. Bu parazit polis kılığına girmiştir. Tamiya bu parazitlerin başı gibidir. İnsanlar ile kendi türlerinin evrimleşme sürecini incelemek, birlikte yaşam için ip uçları aramaya çalışır. Üstüne üstlük bir insandan da hamile kalır. Ancak Mr. A böyle düşünmemektedir. Bir gün Izumi ve Migi’yi öldürmeye teşebbüs eder ancak ikilimiz Mr. A’i yaralar. Onun öldüğünü düşünüp evlerine giderler ancak o esnada eve giden Izumi’nin annesi, polis kılığındaki Mr. A’e yardım etmek için yaklaşır ve parazit Izumi’nin annesine geçer.

Eve gelen Izumi’nin annesi, garip davranır. Aslında Migi onun Mr. A olduğunu fark eder ama Izumi annesine zarar vermek istemez. Sonunda Izumi annesi görünümündeki Mr. A’den ölümcül bir darbe alır ancak ölmez Migi onu kurtarır. Izumi ise bir kaç gün bilinçsiz evde yatar.

Izumi kendine geldiğinde Mr. A’in peşine düşer. Onunla savaşırken Izumi’ye zarar geleceği sırada annesi kendi bedenini kontrol eder ve Izumi Mr. A’i öldürür. Tabi olay bununla bitmemektedir. Tamiya insanlaşmaya başlamıştır ama emrindeki diğerler onu artık dinlememektedir. Bu parazitler seçimlere katılır ve kazanırlar. Yönetimde bir yerlere gelmeye başlarlar. Bu sırada insanlığı esir edecek planları da vardır. Bir yandan da polis teşkilatı ölümlerin çoğunun Izumi’nin çevresinde olmasından dolayı ondan şüphelenir. Sonunda teşkilatta parazitlerin olduğunu öğrenir ve onları yok etmek için kollarını sıvar. Ancak insan bedenine girmiş beş farklı parazit olan bir adam vardır. Onunla kimse başa çıkamamaktadır. Bu konuda da Izumi’nin yardımı olur.

Tabi şimdi çok fazla ayrıntı var filmde. Bende bunları yazamıyorum. Ancak filmi bu şekilde özetleyebiliriz. Film sıkmadan kendini izlettiriyor. bazı yerlerde duygusallık fazla mı olmuş dedim ama insan olmanın şartları da sanki bu şekilde daha net anlatılırdı. Bilhassa filmin annelik duygusu üzerinde durması, başta Izumi’nin sevgilisi ile sevişmesine anlam verememiş olmama rağmen sonrasında mantığıma oturdu. Bu arada Satomi Murano karakterini canlandıran Ai Hashimoto güzeldi bi ablaydı :).

Özetlemek gerekirse, izlenebilir bir film Kiseijuu. Oyunculuklar fena değil. Hikaye ve kurgu başarılı. Müzikler oturmuş. Zaman zaman görsel efektler sırıtıyordu ama bu tölere edilebilir. Meraklıları kaçırmasın derim. Bende vakit bulunda animesine bir göz atacağım.

Yönetmen: Takashi Yamazaki

Senaryo: Hitoshi Iwaaki (manga), Ryôta KosawaTakashi Yamazaki

Oyuncular:

Shôta Sometani
Shin’ichi Izumi
Eri Fukatsu
Ryôko Tamiya
Ai Hashimoto
Satomi Murano
Kazuki Kitamura
Takeshi Hirokawa
Masahiro Higashide
Hideo Shimada

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3345472

http://www.imdb.com/title/tt3345474/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?