Paul Kemprecos – Yakuza Cinayeti (Bluefin Blues)

Ucuz kitaplara dayanamadığım doğru. Bu kitabı da etiketinden de anlaşılacağı gibi ucuza aldım. Son dönem cep boy kitaplarda bu gibi indirimler mevcut. Tabi bu cep boy kitapları yolda okuması da kolay oluyor. Çantaya da rahatlıkla sığıyor. Tabi yolda okumanında ayrı bir hikayesi oluyor ya neyse.

Kitabın yazarı Paul Kemprecos Rum asıllı mı bilmem ama kitabındaki ana karakter Aristotle Rum asıllı. Tabi ana karakter Aristotle bu konuda pek laf etmese de yaşlı amcası Türklere biraz dokundurmuş. Tabi amcasını sevimli bir huysuz gibi betimlerken aslında iyi bir insan olduğu da vurgulanmış. Tabi ben bu kısma pek takılmadım ama yazarı da merak etmedim değil.

Hikaye örgüsü bildiğimiz polisiyeler gibi işliyor. Hikayeyi daha başından çözebiliyorsunuz buna rağmen akıcı anlatım kitabın rahat okunmasını sağlamış. Fazla karakter olmamasına rağmen geçen isimlerin fazlalığı biraz akıl karıştırıyordu. Yan karakterlerin hayat hikayelerinden özetler hikayeyi daha sevimli hale getirmiş ve Aristotle’nin sıkıcı hayatından uzaklaştırmış. Hikayenin içerisinde bir de aşk var ama bu abartılmadan üz bir şekilde anlatılmış. Bu da hikaye için olmuş.

Hikaye ton balığı avcılarının hikayesi. Çok paranın döndüğü bu işte ton balığı alıp Japonya’ya  sevk eden bir iş adamı öldürülür. Adamın katlini bulmak için Japonya’da büyük bir şirketin başkanı ve adamın dedesi olduğunu iddia eden bir adam özel bir dedektif utar.Dedektif olayı araştırmaya başlar ama işin içinde başka işler de vardır.

Arka Kapak:

“Amerika’da bugün, Paul Kemprecos kadar esrarengiz roman yazan bir yazar daha yoktur.” Clive Cussler

Cod burnu açıklarında, Japonyalı bir tuna balığı avcısı, kendisinin olmayan bir teknede göğsünden vurulmuş bir şekilde ölü olarak bulunur. Ölen adamın büyükbabası, torununu öldürenleri bulması için özel dedektif Aristotle “Soc” Socraides’i tutmak ister. Soc, bu işi için biçilmiş kaftandır; çünkü aynı zamanda gününün bir bölümünü de balıkçılık yaparak geçiriyordur. Bunun yanında, büyükbaba, Soc’un bu sıralar gerçekten paraya ihtiyacı olduğunu biliyordur; çünkü kırık dökük olan teknesini tamir ettirmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaşlı adam, Soc’un işi kabul edeceğinden emindir. Yaşlı adamın bu kadar çok şeyi bilmesi Soc’u tedirgin eder. Fakat paraya ihtiyacı olmasından dolayı işi kabul eder. Katili aramaya koyularak başladığı iş, sonraları bir-buçuk tonluk tuna balıklarını avlayan bir örgüte ulaşmasıyla değişir. Avcılar Paul Kemprecos’un ödüllü polis müfettişine göre, küçük çaplı, birbirlerine sıkıca bağlı bir örgüttür, fakat yakaladıkları tek bir tuna balığı yaklaşık yirmi bin dolar civarında bir değere sahip olduğu için, bu parayı gören her insanı şeytanın fısıldadıklarına kulak verebileceğine karar verir.

Çeviren: İlkin İnanç
Yayın Yılı: 2009
Orjinal Adı: Bluefin Blues
384 sayfa
Boyut: 10,5×17 cm (Cep Boy)

Yayınevi: Martı Yayınları


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?