Paul

Simon Pegg ve Nick Frost ismini gördüğünüzde zaten karşınıza nasıl bir film çıkacağını tahmin edebiliyorsunuz. Ancak bu filmde filmi götüren lokomotif Paul adında bir uzaylı. Paul’un bu kadar iyi karikatürize edilmesi filmin izlenmemesine yada bu kadar eğlenceli olmamasına sebep olurdu. Paul gördüğümüz yada görebileceğimiz en ağzı bozuk en dünyalı uzaylı.

Paul, bir kaza üzerine dünyaya gelmiş ve insanlar tarafından yakalanmıştır. İnsanlar onu önce teknolojinin gelişmesi için kullanmışlardır. Teknolojinin günümüze gelmesinde Paul’un büyük bir etkisi vardır. Ancak insanların bu konuda Paul ile artık işi bitmiş ve onun fiziksel özelliklerini araştırmak istemektedirler. Tabi bu da Paul’un kesilip biçilmesi demektir.

Paul, hastaları tedavi edip ölüleri canlandırabilmektedir. Aynı zamanda da görünmez olabilmektedir. Orada arkadaş edindiği bir ajan onun kaçmasına yardım eder. Paul yıllar sonra evine dönmek için bulunduğu üsten kaçar.

Graeme ve Clive ise Comic-Con’a katılmak için ABD’ye gelmiş iki çizgi roman fanatiğidir. Bir karavan kiralayıp Amerika’daki tüm çizgi roman mekanlarını gezmeye başlarlar. Ancak yolda Paul’e rastlayınca kendilerini büyük bir maceranın içinde bulurlar. Paul’e dünyadan çakması için yardım ederler ancak arkalarında da özel hükumet görevlileri vardır.

Film oldukça eğlenceli. Bununla beraber film ateistliğe oldukça kanat germiş. Ancak bunu başarısız bir şekilde yapmış. Oldukça sıradan ve anlamsız bir şekilde, diyaloglarla film ateistliği yüceltmeye çalışmış. Film bir yerde Dervin’e ışık tutsa da bu tutarsızlık içinde yürüyor.

Paul’un elinde sigarası, ukala tarzı, aslında bir başka yaratığın üstünde bir insanı gördüğümüzde insanoğlunun nasıl bir şey olduğunu görmemizi sağlıyor. Bir çok kişi tarafından bu karakter sevilse de bir kişi tarafından sevilmeyecektir. Bu karakterde kendimizi görmemiz biraz ürkütücü elbette.

Paul her şeye rağmen izlenebilir bir film. Çok komik değil. Ancak benim gibi fantastik bilim kurgu sevenler için ilaç niteliğinde. Filmin ilk dakikalarında Comic-Con’u görmek bile filmi izlemek için ayrı bir sebep.

Yönetmen: Greg Mottola

Senaryo: Nick FrostSimon Pegg

Oyuncular:

Simon Pegg
Graeme Willy
Nick Frost
Clive Gollings
Jeremy Owen
Sword Vendor
Jeffrey Tambor
Adam Shadowchild

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1092026/

http://www.whatispaul.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_(film)

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?