Pay the Ghost

Sanırım elimin ayarı kaçmış bu aralar bana iyi filmler denk gelmiyor. Gerçi bu film de Nicolas Cage‘in ayrı bir konu. Kendisinin borçları yüzünden otu boku kabul ettiğini düşünürsek bu filmin de iyi çıkma ihtimali tabi ki biraz düşüktü. Ama ne dersiniz, umut biz sinema severlerin ekmeği. He buradan Nicolas Cage hayranı olduğum çıkmasın ortaya -eski yazılarda da yazmıştım- ben kendisinin oyunculuğunu çok düz bulurum.

Pay the Ghost sanki hikaye olarak iyiymiş gibi bize göz kırparken, hikayenin kurgusu ve işlenişi açısından sınıfta kalıyor. Bu arada filmin Tim Lebbon‘ın romanından uyarlandığını düşündükçe sanıyorum ki bu uyarlamayı yapanlar ve kurgulayanlar bu işi yapamamış. Film yönetim açısında da, görsellik açısından da tatmin etmiyor. ucuz efektler ve klasik tasarımlar kullanılmış ve bu durumda filmin kalitesini iyice düşürmüş.

Mike Lawford bir üniversitede profesördür. Ne profesörü olduğunu biz de çok fazla bilmiyoruz. Bir karısı ve bir de oğlu vardır. Çok çalışan Mike, ailesine bilhassa da oğluna pek vakit ayıramamaktadır. Bu durumdan karısı da rahatsız olmaktadır. Cadılar bayramında Mike oğlu ile dışarı çıkar. Onunla gezip eğlenirken oğlu birden bire ortadan kaybolur.

Yana yakıla oğlunu arayan Mike onu bulamaz. Oğlanın kaybolmasında payı olduğunu düşünen karısı da Mike’ı terk eder. Aradan bir sene geçer. Mike oğlunu aramaya devam eder. Yine cadılar bayramı arifesinde doğa üstü bir şekilde oğlunu görmeye ve sesini duymaya başlar. Mike araştırmalarını bu yöne çevirir. Cadılar bayramında kaybolan çocukları araştırır onların aileleri ile görüşür. Bütün kayıplar aynı şekilde yaşanmıştır kendi çocuğu ile paraleldir.

Tüm ebeveynler çocukları kaybolduğunda “Pay the Ghost” cümlesini duymuşlardır. Bu cümleden yola çıkarak bir grup bulur ve cümlenin anlamını öğrenir. İnsanlar tarafından katledilen bir cadının sözleridir bu. Mike araştırmalarında tam cadılar bayramında açılacak bir paralel dünya geçidi bulur. Buraya çocuğunu kurtarmaya geçer.

Genel olarak baktığımda, kurgu ve oyunculuklar, bunlarla bilikte efektler tatmin edici değil. Bırakın korkuyu film germiyor bile. Her şey basitçe bağlanmış neresinden tutsanız elinizde kalacak. Sanıyorum sırf  Nicolas Cage hatırına filmin IMDB notu 5,1 olarak verilmiş bence o kadar etmez. Vakit kaybetmeyin derim. bu arada Hannah neden öldü bilmiyorum.

Yönetmen: Uli Edel

Senaryo: Tim Lebbon (roman), Dan Kay

Yönetmen:

Nicolas Cage
Mike Lawford
Sarah Wayne Callies
Kristen
Veronica Ferres
Hannah
Lyriq Bent
Jordan
Lauren Beatty
Annie Sawquin

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3733778/

Yorumlar

“Pay the Ghost” için 2 yanıt

  1. Zafer özenç özkan via Facebook avatarı

    nicolas cage face-of tan sonra film mi yaptıda benim haberim olmadı bence ciddi bir filmi yok başka yan rollerin adamı aslında ama artık onu da beceremiyor yılangöz le 8mm dışında bir şey hatırlamıyorum ha birde korellinin mandolini var neredeyse 15 yıldır güzel bir yapımda göremedim (korellinin mandolinin den yırtıyor 2001 di galiba) ne olacak bu nicholasın hali ….

  2. Kişisel Depresyon Anları via Facebook avatarı

    Valla bende bilmiyorum bu dakikadan sonra da pek bir şey beklediğimi söyleyemeyeceğim. A Nicolas abi deyip izleyip geçiyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?