Penny Dreadful

Bir çok dizim bitti araştırsam da yerlerine izleyecek ne bulsam kıvamına gezinirken arkadaşımın önerisiyle başladım diziye. Tabi öneriden sonra küçük bir araştırma yaptım ve dizide ve dizinin kapı gibi afişinde Eva Green‘i görünce kendimi birden diziyi izler buldum. Olsun dizi olmamış olsa bile izlenmesi için Eva Green yeter artardı bile. Nitekim yanılmadımda. Diziyi alıp götüren Eva Green ve onu izlemekte büyük bir zevk.

Şimdi biraz hikayeye girelim. Hikayede tam bir kaos ortamı hakim. Sanıyorum senaristler ne yapalım edelim de büyün korku unsurlarını bir araya toplayalım demişler ve bu diziyi ortaya çıkarmışlar. Gerçi dizi korku dizisi ama korktuk mu orası ayrı bir hikaye. Zaten korkmayı beklemiyorum. İyi, güzel, yerli yerinde ilerlesin yeter. Dizi bu şekilde de ilerliyor. Hikaye kendi çapında derli toplu. Ancak daha iyi bir sezon finali beklerdim açıkçası. Dizinin başlarında bütün fantastik ve korku öğe/kişilerini bir araya toplamış olmaları beni korkutmuştu ama zamanla her biri kendine sağlam bir yer edinmeye başladı ve göze batmadı.

Dizide, Frankeştayn, Drakulai Kurt adam, içine şeytan giren insanlar, evrim geçirmiş vampirler, yaşayan ölüler, Mısır tanrıları yani aklınıza ne geliyorsa dizide mevcut. İlk bölümlerde dizi sanki dönemsel vampir dizisiymiş gibi durup biraz beni hayal kırıklığına uğratmıştı ama asıl hikayenin bu olmadığını öğrendik. Ancak hikaye o kadar yavaş ilerliyor ki dizi adam gibi rayına oturmadan sezon finali yaptı. Sanki biraz da hadi sezon finali olsun diyerek apar topar oldu bu iş.

Dizinin mekanları ve kostümleri oldukça başarılı. Dizinin atmosferi çok iyi bir şekilde verilmiş. Kopmalar parçalanmalar yok. Hikaye de iyi gidiyor dedim ama karakterlerin birbirlerini bulmalarındaki, aradaki bağları aktarma konusunda biraz zayıf. Teknik olarak fena değil. Aynı zamanda efektlerde başarılı göze batmıyor. Oyunculuklar güzel. Tabi en göze batanı Eva Green. Dizinin ilk sezonu sadece onun oyunculuğu üzerine dönüyordu. Sonlara doğru, Josh Hartnett‘ın performansı da fena değildi.

Hikaye ise şöyle: Sir Malcolm Murray’ın kızı bazı yaratıklar tarafından kaçırılmıştır. Kızını bulmak için kızının arkadaşı Vanessa Ives’dan yardım ister. Vanessa’nın ise garip güçleri vardır. İkili bu araştırmada kendilerine katılacak bir ekip kurtarırlar. Tabi ekip üyelerinin de gizli yönleri vardır.

Dizinin ikinci sezonunu merakla bekliyorum. İkinci sezonun da on bölüm olacağını duyunca biraz hayal kırıklığına uğradım. Ancak az bölüm olması sanki daha dolu bir sezon ile karşılaşacakmışız izlenimi verdi bana. İlk sezon gibi ağır giderse ikinci sezon da sanki bir çok şey havada kalırmış gibi geliyor bana.

Creator: John Logan

Oyuncular:

Simon Russell Beale
 Ferdinand Lyle
Reeve Carney
 Dorian Gray
Timothy Dalton
 Sir Malcolm Murray
Eva Green
 Vanessa Ives
Billie Piper
 Brona Croft
Danny Sapani
 Sembene
Harry Treadaway
 Dr. Victor Frankenstein
Josh Hartnett
 Ethan Chandler

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2628232/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: