Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief

İlk film olan Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief’i izlediğimden adım gibi eminken blogda bulamamam beni resmen hayal kırıklığına uğrattı demek ki arada izleyip yazmak için kaçırdıklarım oluyormuş ne diyeyim. Tabi ikinci filmi izlemişken ve yazacakken de ilk filmden bahsetmemek olmaz. Çünkü ilk film daha iyiydi diyebilirim.

Serinin ilk filmi olan Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief’in yönetmen koltuğunda Harry Potter serisinin bir kaç filminden de bildiğimiz  var. Sanıyorum ilk filmin bu kadar akıcı ve başarılı olmasının sebebi de bu. Ancak hikaye olarakta ilk hikaye biraz daha derli toplu. Hikaye demişken senaryo ‘ın aynı isimli romanından uyarlama.

Percy Jackson annesi ve annesinin sevgilisi Gabe ile birlikte Manhattan’da yaşamaktadır. Percy Jackson hiper aktif olması ve dikkatsizliği sebebi ile bir çok soruna imza atmıştır. Başarılı olduğu da söylenemez. Bir gün Cebir öğretmeni tarafından saldırıya uğrar. Kadın birden kanatlanmış ve yaratık halini almıştır. Onu etrafındaki en yakın arkadaşı ve ve bir hocası kurtarır. Bu dakikadan sonra Percy Jackson kendisinin yarı tanrı olduğunu öğrenir ama kimin çocuğudur bilmez.

Percy Jackson annesi ve arkadaşları ile birlikte korunmak için Olimposluların kaldığı bir kampa giderken yolda Minotor’un saldırısına uğrar ve annesini burada kaybeder. Kampa gittiğinde ise Posedion’un oğlu olduğu anlaşılır. Ancak Percy Jackson’un doğmamış olması gerektiği düşünülür. Onun Zeus’un şimşeğini çaldığı düşünülmektedir. Bunun üzerine ona şimşeği bulması için bir görev verilir. Şimşeği bulacak ve Zeus’a teslim edecektir.

Percy Jackson ve arkadaşları şimşeği bulmak için yola çıkarlar onu Hades’in çaldığını düşünmektedirler. Ancak Hades’e gidene kadar yolda Medusa, gibi bir çok tanrı ve yaratıkla karşılaşırlar. Yer altına inmek içinse Ares’ten yardım alırlar. Ancak yer altına indiklerinde şimşeğin Hades tarafından çalınmadığını ve onunda miğferinin kayıp olduğunu öğrenirler. Geri döndüklerinde ise Ares her ikisin de kendisinin çaldığı söyler. Percy Jackson ve Ares kavgaya tutuşurlar.

İlk filmde olayların hızla gelişmesi ve karakterlerin sürekli hareket halinde olması sebebiyle oldukça akıcı bir anlatıma sahip. Filmin süresi boyunca sıkılmadan izliyorsunuz. Efektler güzel fazla göze batmıyor. Tabi kitabı okumadığım için nasıl bir uyarlama bilemeyeceğim ama eğlenceli bir izlenim sunuyor bize. Oynculuklar güzel. Zaten bir çok karakter bilindik ekranda görmeye alışık olduğumuz kişiler. Onları görmek bile ayrı bir renk katmış filme. Vakit geçirmek için birebir.

Yönetmen:  

Senaryo:   (kitap)

Oyuncular:

Percy Jackson
Grover
Annabeth
Luke
Zeus
Mr. Brunner / Chiron
Hades

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0814255/

http://www.percyjacksonthemovie.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?