Perfect Sense

Türkiye’de film çok alakasız bir şekilde Yer Yüzündeki Son Aşk olarak gösterime girince ister istemez filmi izlemek için kendimi biraz geri plana çektim. Filmin afişine de bakınca tam anlamıyla romantik bir film gibi duruyordu Perfect Sense. Gerçi filmin afişinde Eva Green adını da görünce nasıl oldu da Eva romantik bir filmde oynadı diye emrak etmiştim. Yani oynar oynamasına ama bir ksiyon olmalıydı filmde. 

Nihayetinde aradan yıllar geçti ben filmi izlenecekler köşesine attım ve öylece unuttum. Geçtiğimiz günlerde bakınırken Eva Green adını görmek klasik romantik filmde olsa izlemem için bir sebep teşkil etti. Çok fazla bir şey beklemeden filmi izlemeye başladım. Film hiçte beklediğim gibi romantik bir film olarak karçmıa çıkmadı. Bildiğin gerilim bilim kurguydu. Ancak hikaye iki karakter üzeirnden anlatılmıştı. Tabi filmi bu şekilde pazarlayanalra ne demeli o ayrı konu.

Hikaye bir virüs tarafından insanların duyularını kaybetmesini anlatıyor. Yani aslında dünyayın sonu hikayeleirne bir yenisini katıyor. Bildiğimiz zombi rivayetlerinden farklı olarak insanlar duygularını kaybettiğinde nasıl bir yok oluşa gideceğini anlatmış. ankatım ve kurgu oldukça başarılı. Film birbirini yeni tanıyan iki karakterin etrafında dönüyor. Her ikisininde ilişkilerde kendine göre sorunları var. Aslında film bağlışık sorunu yaşayan bu iki kişinin nası karşılaştıkları felaketlerle yakınlaştıklarını da anlatıyor. Yine de filmde bu sahneler biraz daha az olsa daha iyi olurmuş.

Filmin alt metni çok dolu. Tabi şimdi felsefi bir açılım yapıp şu şudur demeyeceğim ama film bittiğinde zaten kendimizi bu virüse tutulmuş olarak görüyoruz. Filmn en büyük özellği aslında farkındalık yaratmak ve bu farkındalığı da başarılı bir şekilde izleyici üzerinde yaratıyor.  Gerek görüntü yönetimi, gerek karmera harekertleri ve akrakterleri ile film çok ustaca kurgulanmış. Oyunculukların hepsi çok iyiydi ve verilmesi gerekenleri başarılı bir şekilde veriyordu.

Filmde en eksik kısım aşk sahneleri dedim ya bir okadar da genel olara işlenen ince ayrıntılar devletin bireylerin bu duruma yallaşımları ayrıntılı ve başarılı bir şekilde ilenmiş. Ancak film çok iyi bir şekilde toplumsal olarak olaı konu alıp halk gözünden duruma baksada insan izlerken virüs nedir nerden çıkmış gibi sorunların cevabını bekliyor. Ben bu durumu eksik oalrak görmüyorum aslında. Önemli olan toplumun yaşadığı duyguyu aktarmaksa film bunu çok iyi başarmış.

Özetlemek gerekirse, hala izlemediyseniz, izlenmesi gereken filmler arasında Perfect Sense. Keisnlikle pişman olmayacak bir an olsun dünyaya farklı bir şekilde bakacaksınız. Ancak insanız sonuçta bir süre sonra yine her şey eski haline dönecek. İzleyin derim ben.

Yönetmen: David Mackenzie

Senaryo: Kim Fupz Aakeson

Oyuncular:

Eva Green
Susan
Lauren Tempany
Girl in Bed
Ewan McGregor
Michael
Connie Nielsen
Jenny
Denis Lawson
Boss

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1439572/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?