Pieta

Kim Ki Duk’un 2012 tarihli filmi Pieta. Bu Kim Ki Duk’tur sakin kafayla izlemek lazım derken bu güne kadar geldi izleme işi. Kafam sakin miydi peki? Tabi ki değil yani boşa beklemişim. Kim Ki Duk sön dönem filmleri itibari ile biraz daha eski filmlerini aratır olmuştu. Sanki bu film ile ben geriye dönüyorum mesajı vermiş. Elbette her filmi birbirinden güzel ve etkileyici ancak kendi filmleri arasında bu film için çok iyi diyemeyeceğim.

Konu her na kadar artık ezberlediğimiz bir konu olsa da Kim Ki Duk’un anlatımı önemli olan. Bunu filmde açıkça hissediyorsunuz. Aynı hikaye bir başka yönetmenin elinde boş bir hale dönebilirdi ama Kim Ki Duk yine düşündürücü ve etkileyici bir film çıkarmış izleyenleri için.

Film bir intikam filmi. Artık Kore sinemasından çok iyi intikam filmleri izlemeye alıştık. Bu film onların içinden pek sıyrılacak seviyede değil. Kim Ki Duk’un o az diyaloglu, güzel ve tkileyici müzikli, enfes mekan ve renkli filmi yok bu kez karşımızda. Belki de en büyük hayal kırıklıpı izleyenler içi.n bu oldu. Ancak Güney Kore sinemasında sıkça rastladığımız intikam filmi Kim ki Duk’un elinde biraz daha evrim geçirmiş. Tabi bu vesile ile Kim Kİ Duk’ta evrim geçirmiş. Şiddet sahneleri hat safhada ve Kim Ki Duk bu sahneleri hem fiziksel hemde duygusal olarak izleyiciye geçirmeyi başarmış.

Film bir intikam filmi gibi gözükse de aslında açılışından itibaren paranın insanlar üzerine etkisini, para yüzünden insanların ne hale düştüğünü çok iyi gözler önüne seriyor. Aslında Güney Kore başta olsa da (filmde gördüğümüz için) büyük şehirlerin arka sokaklarında hayatın nasıl döndüğüne tanık oluyoruz. Borçlarını ödeyemeyenler, onlardan tahsil etmek için gelen tefeciler, yaşam savaşı… Filmde hepsi gözümüze çarpıyor.

Filmde bir etki tepki durumu da bar. Aslında Gang-Do biraz da ne ektiyse onu biçiyor. Var olduğu hayat onu bunu yapmaya itmiş, o da yapmayı bildiği bir şey olamadığı için hayatını böyle sürdürmeye devam etmekte. Ancak görüyoruz ki karşılaştığı küçük bir sevgi kırıntısı da onu yolundan döndürmeye yetebiliyor.

Bir diğer olay da oğlunun ölümü ile acılı Mi-Son. Her ne kadar çocuğunun acısını yüreğinde yaşasa da intikam uğruna her şeyi feda ediyor. Ancak bu kadar sert ve dik duruş karşısında Gang-Do’ya olan acıma duygusu aslında insanın ortak noktasını açığa çıkarıyor. Sonuçta aslında kimse mutlu olamıyor.

Gang-Do bir tefecinin merhametsiz tahsilatçısıdır. Borç alan Küçük esnaftan paraları toplar paralarını zamanında ödemeyenlere de zarar verir. Günün birinde annesi olduğunu iddia eden Mi-Son çıkar gelir. Gang-Do önce onu istemez kovar şiddet uygular. Ancak onun bu kötü davranışlarına rağmen kadın yanından ayrılmaz. Sonunda onun annesi olduğuna kanaat getirir ve birlikte yapamaya başlarlar. Ancak bir gün eve geldiğinde Mi-Son evde yoktur ve onun kaçırıldığına dair bir telefon alır. Gang-Do annesini bulmak için zarar verdiği insanların kapısını çalar.

Filmin etkileyici bir kaç sahnesi mevcut. Gang-Do’nun Mi-Son’ya tecavüz ettiği sahne ve Gang-Do’nun mezardan kırmızı kazağı çıkartıp giymesi. Tecavüz sahnesi soru işaretleri eşliğinde izlemek oldukça rahatsız edici.

Alında filme şöyle bir baktığımızda bir “acı” filmi karşımızda. Filmin ana fikri acı olmalı ki her bir karakter acı çekiyor. Gang-Do karakterinin hayatına bir kadın girdikten sonra hayatının nasıl değiştiğini de izliyoruz. Acaba burada kadınların bu etkisini de göz önünde bulundurmak lazım mı bilemedim.  İnsan ister istemez film Kim Ki Duk filmi olunca her şeyden bir mana çıkarmaya çalışıyor. Muhtemelen başla bir yönetmen olsa iyi film der geçerdik.

Özetlemek gerekirse sert, etkileyici izlenmesi gereken bir Kim Ki Duk filmi Pieta. Pek değinmedim ama ger zamanki gibi görsellik ve oyunculuklar çok iyi. İzleyenler filmde nasıl anlatım yapılırmış rahatlıkla görecekler.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Mi-Son
Gang-Do
Hoon-chul
Myeong-ja (Hoon-Chul’un karısı)
Tae-seung

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2299842/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?