Pionér / Öncü

Ünlü Norveç’li yönetmen Erik Skjoldbjærg‘in son filmi olan Pionér / Öncü 80′lı yıllarda Norveç’in, sahil şeridinden uzakta deniz altında ki petrol ve doğal gazını çıkarmak için yapılan çalışmaları anlatıyor. Denizin dibine boruları yerleştirmek için üç gönüllü dalgıç yoğun testlerden geçer. Nihayetinde bu zorlu eğitimler ve testler biter ve gün uygulamaya geçmeye gelir.

Dalgıçlardan Petter ve abisi Knut boruyu monte etmek için denizin dibine dalarlar. Tam o esnada bir kaza yaşanır, Peter kazada kardeşini kaybeder. Denizin altından çıktıktan sonra ise kaza hakkında araştırmaya başlar. İşte bir terslik vardır. Peter kazanın sorumlusunu aramaya başlar ancak kime yaklaşsa bir tuhaflık fark eder.

Olay sırasında Petter’ın oksijeni kesilmiş, kendini kaybetmiştir. Bu sırada da Kunt ölmüştür. Ancak sürekli kameralar tarafından kaydedilen görüntülerin kayıtları bu ölümden sonra bulunamaz. Petter kendisine verilen gazın testini ister ama numune gaz da yoktur. Olan biten aniden örtbas edilmeye çalışılır.

Petter araştırmaları esnasında kendisine yardım edenleri de bulur. Ancak kendisine yardım edenler bir bir öldürülmeye ortadan kaybolmaya başlar. Bu durumun Amerikalıların başının altından çıktığını düşünür. Olayları incelemek için tekrar dalmaya karar verir. Araştırmaları başla kapıları açar ve aslında kendi milleti başta olmak üzere karmaşık ilişkilerin içinde bulur. Kim iyi kim kötü belli değildir.

Film politik, gerilim tarzında. Ancak oldukça yavaş ilerliyor. bu da filmin biraz sıkıcı olmasına sebep. Deniz altında çekilen görüntüler çok başarılı olmamakla beraber filmin tonuna ve akışına uymakta. Filmin en büyük eksisi yavaş ilerlemesi. Kurgu biraz karışık. Yönetmen bazı sahneleri tekrar tekrar kullanmış bu da kafa karıştırmaktan öteye gitmiyor ancak finali ve kurguyu anlamayacak yada fazla kafa yoracak kadar karışık değil.

Oyunculuklar başarılı. Aksel Hennie filmi sırtlamış. Ona ek olarak yan karakterler de pek göze batmıyor. Belki de hikayenin yavaş işlemesinin ve sıkıcılığının sebeplerinden biri de bu. Şöyle bir baktığımızda aslında sabırla izlenebilecek bir film. Kimi izleyiciler için biraz sıkıntılı olabilir. Bu sırada hikayenin gerçek bir olaydan esinlendiğini unutmamak lazım.

Yönetmen: Erik Skjoldbjærg

Senaryo: Nikolaj FrobeniusHans GunnarssonCathinka NicolaysenErik SkjoldbjærgKathrine Valen Zeiner

Oyuncular:

Wes Bentley
Mike
Stephen Lang
Ferris
Aksel Hennie
Petter
Jonathan LaPaglia
Ronald
Stephanie Sigman
Maria
Jørgen Langhelle
Leif

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2720

http://www.imdb.com/title/tt2369205/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: