PK

Son dönemlerde izlediğim en iyi filmlerden biri PK. Hatta bu zamana kadar izlediğim en iyi filmler listesinde ayrı bir yer alacak bir film. Ancak 2014 yapımı olan bir filmi bir de tabi  filmini nasıl es geçmişim bilemiyorum. Aamir Khan bu kez yine 3 Idiots‘da beraber çalıştığı  ile yeniden çalışmış. Filmin senaryosunda da Rajkumar Hirani’nin parmağı var.

Film hem eğlenceli hem de eğitici diyemeyeceğim eğitmekten çok film bilgilendirip farklı bir noktadan hikayeye bakmamızı sağlıyor. Tabi anlayana diye bir parantez açayım. Tüm olayı farklı yorumlayanlar da mevcut. Ancak film hem seçtiği konu olsun hem de bu konuyu işleyişi olsun film dört dörtlük.

Konu konu dedik, filmin konusu din gibi hassas bir konu üzerine. Film her ne kadar bazı kişiler tarafından din eleştirisi olarak görülse de aslında filmde olan şey dinin uygulanma şeklinde ve din üzerinden yapılan sömürü anlatılmakta. Ancak filmi izlerken şunu da görüyoruz ki, bir çok Bid’at (dinde olmayan bir şeyin varmış gibi gösterilmesi) her dinde mevcut ve insanlar bu olgular üzerinden para kazanıyor.

PK uzaydan dünyayı ve insanları incelemek üzere dünyaya gelir. Onların gezegeninde konuşmak ve giyinmek yoktur. Hindistan’da bir yere onu bırakırlar. PK buralarda dolanırken karşısına bir hırsız çıkar. Gemiyi çağırması için boynunda asılı tuttuğu parlak bir taşa benzeyen cihazı çalar. PK onun peşinde koşar ancak ulaşamaz. Daha sonra etrafta dolanarak evine dönüş işin lazım olan çağrı cihazını aramaya koyulur. Bu küçük kasabada ona bir adam yardımcı olur. PK burada konuşulan dili öğrenmek için birinin elini tutması lazımdır. Bu sırada birilerinin elini tutmaya çalışarak, dili öğrenmeye çalışır.

Bir süre sonra öğrendikleriyle PK çağrı cihazının büyük şehirde olabileceğini düşünerek oraya gider. Burada araştırmalarını yapar. Tabi büyüş şehre gidince farklı inançları da görür ve insanların istedikleri yerine gelsin diye Tanrılara adak ve yardımda bulunduklarını görür. PK’da Tanrılardan yardım ister. Bağışlar yapar, bazı ritüelleri yerine getirir. Ancak hiç biri yerine gelmez. Bir bağış kutusundan attığı parayı geri alırken yakalanır. O arada PK’nın garip hareketlerini inceleyen Jaggu’da onun bu durumunu merak eder. Bir süre sonra PK’nın görüşleri ve fikirleri onun hoşuna gider ve bunu herkese yaymaya çalışır.

Aslında Jaggu’da inançlı bir aileden gelmiştir ama yurt dışında ki sevgilisinin Müslüman olması sebebi ile babasından ve tabii oldukları gurudan izin çıkmamıştır. Elinde PK gibi biri de olunca çalıştığı televizyonda bir program yapmaya başlar.

Özetlemek gerekirse anlatmakla bitmeyecek, anlatılırsa bir yerde eksik kalacak bir film PK. Bence kesinlikle izlenmesi gereken yapımlar arasında.

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Senaryo: Rajkumar Hirani, Abhijat Joshi

Oyuncular:

Aamir Khan
P.K.
Anushka Sharma
Jagat Janani / Jaggu
Sanjay Dutt
Bhairon Singh
Boman Irani
Cherry Bajwa
Saurabh Shukla
Tapasvi Maharaj

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2338151/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: