Polizei

Geçtiğimiz günlerde bir resmen Kemal Sunal filmi aş erdim. Arşivi biraz karıştırdığımda ise onlarca filmi arasından Polizei’yi seçtim. Evet, belki de Kemal Sunal’ın dramatik filmlerinden birini seçmişim ama izlerken yinede büyük bir zevk aldım. Filmin senaristi Hüseyin Kuzu ve yönetmeni ise Türk Sineması’nın ustalarından Şerif Gören.

Film diğer Kemal Sunal filmleri kadar ortalıkta dolanan bir film değil. Bu kadar kıyıda köşede kalmış olmasının sebebi belkide diğer filmlerde olduğu gibi abartıya kaçmayan komedi unsurları. Filmin eleştirel boyutu da cabası. Film vermek istediğini iyi vermiş. Yani aslında bu film için bir Kemal Sunal filmi değilde bir Şerif Gören filmi. Kemal Sunal adının biraz daha arkada kaldığı bir film.

Film 1988 yılında çekilmiş. Berlin Duvarı henüz yıkılmamış. Ancak filmin hangi Almanya’da çekildiği konusunda bir bilgi yok. Film başarılı bir şekilde gurbete giden vatandaşların çektiklerini, kültürel çatışmalarını bize başarıyla anlatıyor. Filmin yönetimi ve müzikleri de oldukça güzel. Müzikler Timur Selçuk’a ait. Komedi zoru düşük olmasına rağmen insanın yüzünde gülümsemeler bırakıyor.

Filmin konusunu kısaca şu şekilde özetleyebilirim: Ali Ekber çocukluğunda ailesi ile birlikte Berlin’e gelmiş ve burada çöpçülük yapmaktadır. Türkler’in ağırlıklı olduğu bir semtte yaşamaktadır. Ali Ekber, ailesinden ayrılmış tek başına bir eve çıkmış orada yaşamaktadır. Evinde garip adında bir kuşta beslemektedir. Ali Ekber tüm olan biteni Garip’e anlatmaktadır. Hatta zilinde de yazılı olan Garip’in adı, onun başına da sorunlar çıkarmaktadır.

Ali Ekber, boş zamanlarında ise bir Türk tiyatrosunda temizlik işleri ile uğraşmaktadır. hayali ise küçük bir rol olsa bile bir ayında oynamaktadır. Günün birinde kafede çalışan bir Alman kızına aşık olur, onunla tanışmak her şeyi yapar fakat bir türlü başaramaz. Tam bir çapkın olan yakın arkadaşından yardım ister ancak arkadaşı kıza yakınlık gösterir. Üstüne üstlük onunla dalgada geçerler.

Sonunda Ali Ekber’e tiyatrodan beklediği bir haber gelir; Alman Polisi rolünü oynayacaktır. Polis üniformasını giyer. Alelacele bakkala gittiğindeyse Türk bakkalın onu tanımadığını ve ona çok iyi davrandığını görür. Ali Ekber bunun üzerine hem sevdiği kızı etkilemek hem de kendisi ile dalga geçen arkadaşlarından intikam almak için oyuna başlar.

Başarılı bir Şerif Gören ve Kemal Sunal filmi. İzlemeyenlerin kesinlikle izlemesi gerektiği bir film. ve tekrar tekrar izlenmesi gereken.

Yönetmen: Şerif Gören

Senaryo: Hüseyin Kuzu

Oyuncular:

Kemal Sunal
Ali Ekber
Babett Jutte
Babett
Yalçın Güzelce
Kaya Gürel
Nilüfer Usku

Linkler:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Polizei_(film)

http://www.imdb.com/title/tt0095888/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?