Pon / Phone

Güney Kore’nin başarılı korku yönetmenlerinden Byeong-ki Ahn‘nın ustalık dönemine geçişinin parçalarından biri olan Pon, başarılı gerilim sunuyor bize. Hikayemiz uzak doğu sinemasının bilindik hikayelerine dayanmakta. Bu farklı bir şekilde, ekrana yansıtılmış. Oyunculuklar, çekimler, renkler oldukça başarılı olmasına rağmen, bilindik hikaye, filmin sonunun tahmin edilebilirliği filmin eksilerinden. Ancak buna rağmen film uzak doğu sinema literatüründe yerini almış.

Filmin en iyi parçası, oyunculuk. Oyunculukta ise küçük oyuncu, Seo-woo Eun kesinlikle filmi izlemeye değer kılıyor. Küçük çocuğun oyunculuğu her şeye değer.

Filmin teknolojik cihazları kullanarak, hayaletlerin dünyaya ulaşmasını anlatıyor. Bir çok filmin taklidi gibi gözükse de yukarıda da belirttiğim gibi düşmeyen temposu ve başarılı oyunculukları ile filmi izlenir kılıyor. Tabi filmin ana teması yine cinsel sömürü.

Film genç bir kadının asansörde ölmesi ile başlar. Genç kadının telefonu çalar asansör durur ve çığlıklar kapıyı tırmalayarak asansörün içinde kadın ölür.

Genç gazeteci  Ji-won, yaptığı araştırmalar sonucunda, reşit olmayan kızlarla yapılan bir seks skandalını ortaya çıkarmıştır. Bunun üzerine Ji-won’ya tehdit telefonları yağmaktadır. Ji-won’a, editörü bir süre saklanması için izin verir ve ona kayıtlı olmayan bir telefon tahsis eder. Ji-won ise bunu kabul eder. Ablası ve eniştesinin teklifi üzerine de onların, kullanmadıkları evinde yaşamaya başlar.

Ji-won bilmediği numaradan yine aranmaya devam etmektedir. Arayan kişi yaşanan olaylarla ilgili Ji-won’a tehdit savurmaktadır. Filmin bu saatten sonra katil ve maktul adayı arasında geçeceğini, düşünürken olayın yönü birden değişir. Ji-won bu tehdit telefonlarının yanı sıra, sessiz ve garip gürültülü telefonlar da almaktadır. Bunun tehditlerden kaynaklandığını düşünmeye başlar.

Ji-won’nun telefonuna gelen aramayı ablasının küçük kızı Yeong-ju açar ve küçük kız o dakikadan sonra garip hareket etmeye başlar. Küçük kızı hastanede muayene ederler ancak bir hastalığa rastlamazlar. Bu tarihten sonra küçük kız babasına karşı ilgi duymaya başlar. Doktorlar bunun geçici Electra kompleksi olduğunu düşünürler.

Ancak Yeong-ju’nun babasına olan ilgisi çok aşırıya kaçar. Bu etrafındakileri öldürme teşebbüsüne kadar uzanır. Ji-won ise Yeong-ju’nun garip hareketlerini inceler ve onun aslında  Yeong-ju olmadığının farkına varır.  Yeong-ju’nun içinde başka bir ruh vardır.

Ji-won ise telefonuna gelen bu garip çağrıların sırrını öğrenmek için araştırmaya başlar eline geçen sonuç ise telefon numarasının önceki sahiplerinin gizemli bir şekilde öldüğüdür. Ji-won bu ölenleri araştırır ve kayıp olan bir kız bulur. Kızın geçmişini araştırmaya başlar. Kız kendisinden büyük bir adam ile ilişki yaşamaktadır. Onun yüzünden adamın en sevdiği parçayı piyanoda çalmayı öğrenir. Bir gün adam kızdan ayrılmak istediğini söyler kız buna haliyle olumsuz yaklaşır.

Film bu şekilde gelişir. Tabi kızın öldürüldüğü kesin olunca kimin öldürdüğü üstüne hikaye gelişir. Burada biraz daha beklenin dışında katil önümüze sunarak bizi şaşırtır.

Pon Kore’de efsaneleşmiş, hayalet piyanist hikayesinin bir yansıması. Film bu temayı kullanarak, cinsellik ve ruhlar alemini karıştırarak insanları korkutmaya çalışmış. Oyunculuk düzeyi yüksek bir film bu sebepten izlenilebilir.

Yönetmen: Byeong-ki Ahn

Oyuncular:

Ji-won Ha
Ji-won
Yu-mi Kim
Ho-jeong
Woo-jae Choi
Chang-hoon
Ji-yeon Choi
Jin-hie
Seo-woo Eun
Yeong-ju

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phone_(film)

http://www.imdb.com/title/tt0323630/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: