Predestination

Yine bir The Spierig Brothers filmi ile karşınızdayım. Bu iki kardeşi, Undead ile tanımış Daybreakers ise çok sevmiştim. Şimdi ise bu iki kardeşin yeni filmini izledim. Yeni dediysem film 2014 yapımı. Yani üzerinden bir sene geçmiş. Daybreakers’ta Ethan Hawke ile çalışan ekip bu kez aynı kişi ile çalışmış. Hikaye biraz çıkmaza girip zaman zaman kendi içinde tutarsızlığa düşsede genel anlamda film oldukça başarılı.

Bu başarı, oyunculuk, hikaye, kurgu, mekan, müzik yani her şeyi içeriyor. Tabi bir baş yapıt olacak özellikte bir film değil ama kafa karıştırtması, düşündürtmesi, garip duygulara yer açması bakımından film oldukça başarılı.

Şimdi hikayeyi nasıl anlatsam bilemiyorum. Çünkü hikayeyi anlatmak için çok fazla detay vermek gerekir. Bu da izleyecekler için filmin tadını kaçırır. Bu sebepten dolayı olabildiğince düz bir özet geçeceğim. Yani basit bir hikaye gibi anlatıp filmin asıl kurgusunu mahvetmemeye çalışacağım.

Hikaye Robert A. Heinlein‘in All You Zombies adlı kısa hikayesinden uyarlanmış. Zamanlar arası bir ajanın başından geçenleri anlatmakta. Ajanımız 1975 yılında 11.000 insanın ölümüne sebep olan bombacıyı durdurmak üzere 1992 yılına gider. Yıllardır bu bombacıyı yakalayamamışlardır ve bombacıda insanları öldürmeye devam etmektedir. Ajanımız burada bombacı tarafından fena dayak yer ve yüzü dağılır. Tedavisi bittiğinde ise yeni bir yüzle karşımıza çıkar. Ona son bir görev verilir.

Ajanımız 1970 yılına geri dönüp bombacıyı bulacaktır. New York’ta bir barda barmen olarak çalışmaya başlar. Bir gün ve bara bir adam gelir ve onunla sohbet etmeye başlar. Adam bir köşe yazarıdır ve rumuzu Evlenmemiş Annedir. Ajanımız bir iddiaya girer böylece adam hikayesini anlatmaya başlar. Adam aslında kadındır. Doğum yapar doğumdan sonra vücudunda erkek hormonu olduğu da gözlemlenir ve doktorlar tarafından ameliyat yapılır. Artık bir erkektir. Kendisini terk eden adama da kızgındır.

Ajanımız ona kendisini terk eden adamı öldürmek isteyip istemediğini sorar ve kendi durumundan bahseder. Ondan 1963 yılına gelmesini Fiyasko Bombacısını öldürmesini ister ardından ona kendisini terk eden adamın yerini söyleyecektir. Adam onunla birlikte 1963 yılına gider. Tabi hikaye 1963 yılına gitmekle bitmez. Bu dakikadan sonra işler daha da karışık bir hal alır. Evet filmin hikayesi zaman atlamaları biraz karışık gibi ama film anlaşılabilir ve kendini izlettirebilen bir film.

Özetlemek gerekirse bende son dönemin iyi bilim kurgularından Predestination. Çok reklamı olmamış ama bence izlenmesi gereken ve kesinlikle başarılı bir film. Es geçmeyin derim.

Yönetmen: Michael SpierigPeter Spierig (The Spierig Brothers)

Senaryo: Michael SpierigPeter SpierigRobert A. Heinlein (hikaye)

Oyuncular:

Ethan Hawke
The Barkeep
Sarah Snook
The Unmarried Mother
Christopher Kirby
Mr. Miles
Christopher Sommers
Mr. Miller
Kuni Hashimoto
Dr. Fujimoto

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2397535/

One comment

  1. Pingback: tembellik | Kişisel Depresyon Anları

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: