Premium Rush

Holywood’un başarılı senaristlerinden David Koepp’in yazıp yönettiği 2012 mahsulü aksiyon filmi Premium Rush. Filmin baş rolünde ise son dönemin parlayan isimlerinden Joseph Gordon-Levitt bulunmakta. Joseph Gordon-Levitt filmde başarılı bir performans sergilemiş. Filmin en büyük özelliği New York’un o kalabalık trafiğinde bisikletli bir aksiyon olması. Bunun dışında senaryo, kurgu oldukça basit ve sıradan.

Bu tarz filmleri defalarca izledik. Bir kuryeye paket verilir, paketin peşinde olan insanlar vardır ve kovalamaca başlar. Film aynı temele dayandırılıyor. Yönetmen bu durumun izleyici üzerinde can sıkacağını düşünmüş olsa gerek flash backler ile paketin ne olduğunu neden kovalandığını bize anlatmış.

Film başından sonuna kadar yolda ve bisiklet tepesinde geçiyor. Bu da aksiyonun körüklenmesine sebep oluyor. Zamanında bisiklet sürmeyen yoktur. Eh sürerken de yaptığımız ufak tefek aksiyonları düşünürsek bisiklet süren dizi karakterleri ile empati kurmak oldukça kolay oluyor. Ancak ana karakterimiz burada biraz süper kahramanlaştırılmış. Kırık kaburgalarla bisiklette akrobatik hareketler yapmak, kazalar sonucunda bir şey olmamış gibi devam etmesi. Peh, peh dedirtti resmen.

Wilee hukuk okumakta ve bisikletli kurye olrak çalışıp geçimini kazanmaktadır. Gözü pek bir kuryedir bir çok kez ödül de almıştır. Bir gün üniversiteye gidip bir paket alması için telefon gelir. Üniversiteye gider. Paketi veren kişi ise eski kız arkadaşının Çinli ev arkadaşıdır. Wilee paketi alır ve yola koyulmak için hazırlanır. Daha bisikletine binmeden adamın biri kampüste onu çevirir ve zarfı ister. Wilee tabi ki paleti vermez ve oradan sıvışır. Ama paketi isteyen adam onun peşine takılır ve onu yaralamaya çalışır.

Wilee bu arada kaçışı esnasında bisikletli polisle de kapışır. Kendini sıkıştıran adamı ihbar etmek için polis merkezine gider ama bu adamı orada görür. Anla ki peşinde olan adam da polistir. Karakoldan kaçar ama yine peşine polisleri takmıştır. Kovalamaca yine başlar. Wilee en son paketi veren arkadaşının yanına gider ve paketi büroya bırakır işten vazgeçtiğini söyler. Bu arada başka bir kurye paketi almıştır. Wilee içindekinin ne olduğunu neden olduğunu öğrenince paketi almak için diğer kuryeyi arar ama paketi alan kişi anlaşamadığı iş arkadaşı Manny’dir.

Bu kez Wilee ve Manny arasında kovalamaca başlar. Tabi polisler de peşindedir. Ancak bu kez kaçan ve kovalanan sayısı da artmıştır. Flash backler ile film aklımızda kalan soru işaretlerine yanıt vermiş. Ancak böyle aksiyonu iyi hissettiren bir film içinde final pek başarılı olmamış.

Premium Rush çok iyi bir film olmamakla birlikte, bir pazar sabahı izlenebilecek aksiyonu bol, eğlenceli bir film. Beklentiyi yüksek tutmamak gerekli. Yıllardır izlediğimiz arabalı aksiyon sahnelerinin bisikletli versiyonu bu. Gerçi bir diğer farkta işin içinde pek silah olmaması final silahla yapılmış olsa da. Boş vaktiniz varsa ve canınız sıkılıyorsa izleyin derim. Biraz geriyor ama kısa süresi eğlenceli geçiyor.

Yönetmen: David Koepp

Senaryo: David Koepp, John Kamps

Oyuncular:

Joseph  Gordon-Levitt … Wilee

Dania Ramirez … Vanessa

 Sean Kennedy … Marco

Kym Perfetto … Polo

Anthony Chisholm … Tito

Ashley Austin Morris … Resepsiyonist

Linkler:

      http://www.imdb.com/title/tt1547234/

      http://www.sonypictures.com/homevideo/premiumrush/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: