Press

 

 

Siyasi film izlediğim pek görülmemiştir. Bu birazda kendi ülkemi içerince bu konularda biraz daha sıkı davranıyorum. Çenemi kapayıp susan azınlıktan mıyım? Bu soruya evet yanıtını verebilirim. Zaten  memlekette bu kadar çok siyaset yapan olduğu sürece bana pek gerek olacağını da düşünmüyorum.

 

Film Türkiye’de gösterildiği bir çok festivalden ödülle döndü. Ödül almasının başlıca sebeplerinden biri de 1990’larda Diyarbakır’daki gazetecilerin yaşadığı zulümlerin ekrana yansıtılmasıydı. Bu sebepten dolayı film takdir edilesi. Ancak ben filmde bir film havası sezemedim. Filmde filmden çok bir belgesel ya da bazı durumların montajı etkisini aldım. Buna sebep belkide hikayenin olanlara yakın olması yada oyunculukların başarılı olması olabilir.

 

 

Ancak filmin konusunun biraz daha dışına çıktığımızda senaryodaki boşluklar, sahneler arası kopukluklar çok göze batıyordu. Bazı sahnelerde kullanılan gereksiz çekimler  çok gerekli miydi sorunu sordurdu bana. Karakterler iyi analiz edilirken, gazetedeki kadın karakterin fazla sönük olması çok dikkatimi çekti. Olan biten tüm olaylar içinde kadın karakterin tek reaksiyonu içerisinin pislenmesine oldu. Hem ana karakterler, hem yan karakterlerlerin oyunculukları oldukça doğaldı.

 

Görsel olarak film tatmin edici diyemeyeceğim. Oldukça düz çekimler vardı. Bu sebeptendir ki ben filmden belgesel tadı aldım. Tek eksik olan filmde her sahneyi anlatacak birinin olmamasıydı. Tabi böyle bir filmden daha ne bekliyorsun diyende çıkabilir. Gözüme çarpan bazı şeylerden biri ise filme sonradan yerleştirilen bazı karelerin, yerleştirme olduğunun fazla belli olması.

 

 

Ben zaten bildiğimiz bir şeyin anlatımının daha sert olmasını beklerdim. Ancak film bazı sahnelerde çıtayı yükseltmeye çalışsa da genel anlamda soft sahnelerle karşımıza çıktı. Tabi bunun başka sebepleri de olabilir. Film gazetecilik ve gazeteci olma yönünde yoğunlaşmış. Bu da filmin en büyük artısı. Filmin final sahnesi ise en iyi ve en tekili sahnesiydi.

 

Bu kısa tanıtıma özet yapmak gerekirse, beklediğimden iyi bir film çıktı karşıma. Kesinlikle izlenmesi gereken yapımlar arasında.

 

Yönetmen – Senaryo: Sedat Yılmaz

 

Oyuncular:

Fırat Altay
Kerim
Sezgin Cengiz
Kadir
Engin Emre Değer
Alisan
Aram Dildar
Firat
Asiye Dinçsoy
Songül
Mahmut Gökgöz
Dino Dayi

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1834872/

http://www.pressfilm.net/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: