Prezit Svuj Zivot / Hayatta Kalmak

Bence festivalin en iyi filmlerinden biri Prezit Svuj Zivot.Zaten filmi izlemeden önce de bu kanıdaydım. Şimdi “kaç film izledin ki en iyisini seçiyorsun” diyenler olabilir içinizde haklılar da ancak bence bu film en iyisi… Öncekile filmi iyi yapan standart dışı olması. Evet belki yönetmen Jan Svankmajer için pek farklı olmayacak bir film ancak bu tarzı da sadece onla yaşayabiliyoruz.

Belki de filmi bu kadar sevmemin sebebi karaktere yakın hissetmem kendimi. Nasıl yakınlık dersek bende şimdi bu cümle üzerine düşünür durumdayım. Sanki birden çıkıverdi bu cümle parmaklarımdan. Filmin kahramanı Eugene’nin uyumayı istemesi, belkide kendimle kıyasladığım nokta. Gelelim filmimize;

Eugene, rutin hayatına devam etmektedir. Hayatı ev ve iş arasında, lotoyu kazanma hayalleri içerisinde geçmektedir. Yani Eugene’nin bizden farkı yoktur. Zaten kazandığı yetersiz para onun ekstralara soyunmasına da izin vermemektedir. Tüm bunların üzerine yıllardır rutinliğe uymuş evliliği de girince Eugene iyice çıkmaza girmiştir.

Bir gün rüyasında kırmızılar içinde, genç ve güzel bir kadın görür. Ona aşık olmuştur ve onu görmek için sürekli uyumaya başlar. Ancak bir sorun vardır ki, her rüyasında kadının adı değişmektedir. Sadece adla kalmaz, olan olaylarda değişmektedir. Eugene bunun kendisi için bir mesaj olduğunu düşünür ve rüyasında yaşadığı olaylar takip eder. Ancak rüyaları da gerçekle karışmaktadır.

Rüyaları o kadar aklını karıştırmıştır ki sonunda bir psikanaliste gitmeye karar verir. Tabi psikanalist ile yapılan görüşmeler sonucunda olaylar farklı bir boyuta kayar. Aslında Eugene bu sorundan kurtulmaktan çok, daha fazla uyumak için psikanaliste gitmektedir. Eugene uyumanın yolunu bulur. Ancak bu onun işini de kaybetmesine sebep olur. Tabi işine gelir. Kendine bir oda tutar, karısına fark ettirmeden her gün işe gidiyormuş gibi, uyumaya gider.  Riyalarında o kadar ilerlemiştir ki, Eugene gördüğü genç kadınla beraber olmuş ve çocukları bile olacaktır. Bu arada öğrenir ki hepsinin adı Eugenedir.

Tabi burada finali anlatmayacağım. Zaten final film izlenirken kestirilse de anlatım dili ve psikanalist yorumları bu yorumlar esnasında Freud ile Jung’un portreleri içinden ettikleri kavgalar mükemmel. Psikanalistin ise seas aralarında yaptığı yorumlardan sonra Freud ile Jung’dan tepki beklemesi ise kesinlikle mükemmeldi. Her yönü ile etkileşimli bir anlatımdı. Her ne kadar finalde Eugene’nin karşılaştığı sonuç pek hoşuna gitmese de bizi oldukça eğlendirdi.

Filmin başında yönetmenin neden animasyonu ve neden bu tarzı seçtiğine dair konuşması ayrı bir güzeldi. Yönetmen şakayla karışık her şeyi maliyete yönlendirse de kesinlikle animasyon aşığı olduğu belli. Umuyorum ki bu son filmi olmaz. Çok eğlenceli, çok düşündürücü bir film. Kesinlikle izlenmesi gerekli.

Yönetmen, Senaryo: Jan Svankmajer

Oyuncular:


Václav Helsus
Evzen / Milan

Klára Issová
Evzenie

Zuzana Kronerová
Milada

Daniela Bakerova
Dr. Holubová

Emília Doseková
Super-ego

Marcel Nemec
Colleague

Jan Pocepický
Antiquarian

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1352765/

http://2011.ifistanbul.com/tr/Movie/prezit-svuj-zivot-

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?