Pride / Onur

Pride şu ana kadar izlediğim en iyi filmlerden biri. Eğlenceli, samimi ve gaza getiren bir yapım. Filmin yönetmeni ise Matthew Warchus. Senaryo ise Stephen Beresford‘a ait. Bu filmle Beresford yapım ile birlikte ilk film ödülünü almış. Gerçi Matthew Warchus için de ilk diyebiliriz, yeniden doğuş gibi.

Film İngilterenin tutucu yapısı sebebi ile Oscar’a kadar gidemese de 2014 Britanya Bağımsız Sinema Ödülleri’nde en iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödülleri mevcut. Ben de hepsini hak ederek aldığını düşünüyorum. Oyunculuklar oldukça iyiydi.

Filmin gerçek olaylardan uayrlandığını söylemeliyim. Zaten film biretken karakterlerin şu an ne yaptıkalrı konusunda küçük bir özet geçilmiş. Hikaye 1984 – 1985 yılında İngiltere’de olan büyük madenci grevini anlatıyor. Ancak anlatım sadece mandenciler tarafından değil, lezbiyen ve gayler tarafından yapılmış. Filmi farklı kılanda bu aslında.

Dönemin başbakanı Margaret Thatcher’ın poolitikaları sebebi ile ezilen madenciler greve başlamıştır. Grev ile bilikte polisin de orantısız güç kullanımına ve göz altılarına marız kalmaktadırlar. Aslında aynı durumu lezbiyen ve gayler de yaşamaktadır. Hem halk hemde polis tarafından dışlanıp eziyet görmektedirler.

Bir gay olan Mark arkadaşlarını da yanına toplayıp bir grup kurar. Gurubun adı ise Lezbiyen ve Geyler Macencileri destekliyordur. Grup bir süre para toplamaya başlar. Ancak grevdeki hiç bir madenci sendikası onların yardımını istemez. Sonunda bir sendika ile görüşmeye başlarlar. Tabi bir grup onları istese de diğerleri istememektedir. Grup ve yeni madenci arkadaşları içinde bulundukları durumdan kurtulmak için çabalamaya başlar. Tabi yılmazlar.

Film hem güldürüyor, hem düşündürüyor, hem de zaman zaman duygulandırıyor. İngiliz sinemasında pek rastaladıığım türden bir filmdi Pride. Belkide dikkatimi çekmesinin en büyük nedenlerinden biri buydu. Aslında çok anlatılacak bir şeyi de yok filmin. Kesinlikle izlenmesi gerekenelr arasında.

Görsel, işitsel olarak film oldukça tatmin edici. Hikaye, güzel kurgulanmış, diyaloglar iyi yazılmış. Karaklerler içinizi ısıtıyor ve hiç birine yabancılık çekmiyorsunuz. Film her duyguyu yaşatıyor ama hiç birinin de üstüne yüklenip cıvıtmıyor. Bence festivelin en iyi filmlerinden biriydi Pride.

Yönetmen: Matthew Warchus

Senaryo: Stephen Beresford

Oyunuclar:

Ben Schnetzer
Mark
George MacKay
Joe
Monica Dolan
Marion
Matthew Flynn
Tony
Andrew Scott
Gethin

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2952

http://www.imdb.com/title/tt3169706/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?