Primal

2010 Avustralya yapımı korku filminin yönetmen koltuğunda, Josh Reed oturuyor. Korku filmi denmeli mi bilinmez aslında. Film bizi korkutmuyor. Zaten filmde de her şey klasik başlıyor. Bir grup arkadaş, dağa geziye çıkarlar ve başlarına olay gelir. Ancak bu filmi izleten bunların haricinde bir başka husus daha var.

Film 12000 yıl önce başlıyor. Adamın biri bir kayaya şekiller çizmektedir. O çizme işine devam ederken, arkasından birisi yaklaşır ve onun öldürüldüğüne şahit oluruz. Bu arada filmi asıl çekici kılan buradaki görsellik ve yılların akıp gitmesi ile oluşturulan jenerik. Film bu açılış sahnesi ile kendine umut besletiyor.

Daha sonra hikaye günümüze geçiyor. Bir jipin içerisinde 5 arkadaşın yol aldığını görüyoruz. Bu kişilerden biri bitirme tezi için binlerce yıl öncesinde duvara şekil çizilen kayayı görmeye giderler. Arabayla gidebildikleri yere kadar giderler ancak ondan sonrası için yürümeleri gerekir. Bir mağaradan geçerekte gidecekleri yere varır ve kamp kurarlar. Her şey normal ilerlemektedir.

Ancak biz geçtikleri mağarada bir şeyler olduğunu hissederiz. Günün akşamında, kızlardan biri civardaki göle girer. Tüm vücudunu sülükler kaplar. Akabinde kız hastalanır. Sabaha karşı ise büyük , kocaman sivri dikleri olan bir yaratığa dönüşür ve arkadaşlarını yemeye çalışır. Geriye kalanların bu dönüşmüş yaratıktan kurulmak için dövüşmeye başlarlar. Kaçamazlar da çünkü araçları bozulmuştur.

Ekip arkadaşlarının bu son halini çözmeye çalışırken, kız başkalarını da öldürür. Hatta erkeklerden biri de dönüşmeye başlar. Onun dönüşeceğini bilen arkadaşları onu öldürmek isterler ancak yapamazlar. Kimse olana bitene anlam veremez. Ancak kendilerini de kurtarmaları gerekmektedir.

Herkes birbirini öldürmeye başlar. Tabi ayakta kalan asıl kızımızdır. O yaratık arkadaşından kaçarken mağaraya sığınır ve görür ki yaratık mağaraya girememektedir. Oraya girdiğinde ise bir kız arkadaşını hamile şekilde orada bulur. Mağara içerisinde bilinmeyen bir güç, yaratık tarafından rehin alınır. Bu arada hamile kalan kız da bir yaratık doğurur. Yaratığımız rehin alığı kıza tecavüz etmeye kalkışır akabinde.

Aslında filmi bu şekilde anlatmayacaktım ancak hikaye öyle acayip ki her şey anlatılmadan olmuyor. Filmin devamı gelebilecek nitelikte çünkü yaratık kıza tecavüz etti sanıyorum. Etmeseydi bir tekmeyle yaratık arkadaşını uçuramaz, felç bırakamazdı sanırım.  Neyse o kadar soru işareti de olsun artık.

Filmin görselliğini çok beğendiğimi söylemek isterim. Mekanlar iyi seçilmiş. Renklerin tonları canlılığı ayrı bir izleme zevki sunuyor. Ancak yönetim ve kurgu daha iyi olabilirdi. Hikayede açıklar mevcut. Adam akıllı masaya yatırsalar daha iyi bir film çıkabilirmiş ortaya. Müzikleri tam olarak hatırlayamıyorum açıkçası çok başarılı diyemeyeceğim. Oyunculuklarda ortada. Bazı efeklerde sırıtıyor gibi duruyor filmde.

Genel hatları ile bakıldığında boş vakitte izlenebilecek korkutmayan bir film. Eş değeri bir Amerikan filmine kesinlikle tercih edilebilir.

Yönetmen: Josh Reed

Senarist: Nigel Christensen (hikaye), Josh Reed

Oyuncular:

Krew Boylan
Mel
Ch’aska Cuba de Reed
Santiago Cuba de Reed
Lindsay Farris
Chad
Rebekah Foord
Kris
Damien Freeleagus
Warren

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1438534/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: