Project Almanac

Filmi çok fazla beklenti içine girmeden izlemeye başladım. Zaten izlemem için bilim kurgu olması, içinde zaman yolculuğu olması yeterli. Gerçi ben filmin zaman yolculuğu ile ilgili olduğunu bilmiyordum. Sadece bilim kurgu olarak nitelendirmiştim. Ben bu tarz filmleri severim kim ne derse desin. Nispeten abuk sabuk ergen tripleri içermeyen filmlerde iyidir. Bu filmde onlardan biri.

Evet film gençlik filmi. Zaten filmin başında MTV yazısından bunu anlıyorsunuz. Aslında filmin bol müzik ağırlıklı olacağını düşünmüştüm ama beklentim altında kaldı. Evet yine müzik vardı ama ben artık nasıl bir hayal kurmuşsam. Tabi birde Sziget festivali vardı filmin içinde. Her ne kadar çok fazla uzatılmasını gereksiz görsem de filmin aksiyonuyla kaynadı.

Film hızlı ve eğlenceli geçiyor. Elbet teorik olarak açıkları var. Sonuçta bir zaman makinesi ve zaman kuramı var. Burada zaman yolculuğuna teorik olarak değinen tok konu kahramanımızın arada yaşadığı kayıplar ve tekrarlar. Ama genel olarak bakıldığında çok keyifli bir film Project Almanac.

David Raskin bilimle uğraşan bir lise öğrencisidir. Üniversite seçmeleri için de bir icat yapar. Seçmeleri kazanır ancak burs kazanamaz. Burs nasıl kazanırım diye mühendis olan babasının malzemeleri arasında gezinirken babasına ait bir kamera bulur. Kardeşi Christina ile birlikte videoyu izler. Banası ölmeden hemen önceki doğum günündendir. Ancak videodaki bir ayna yansımasında David kendini görür. Buna inanamaz. Arkadaşları Quinn ve Adam’a da konuyu açar. Başlarda kimse inanmasa da sonra herkes onun David olduğuna inanır.

Bunun üzerinde dört kafadar ne olup bittiğini anlamaya çalışır. David babasının bodrumdaki çalışma ofisine girer. Ekip burada araştırma yapar. Bu esnada gizlenmiş bir cihaz bulurlar. Cihaz da Almanac projesi yazmakta ve çizimlerine göre bir zaman makinesi olduğu anlatılmaktadır. Ekip bu cihazı çalıştırmak için uğraşlara başlar.

David ve arkadaşları bunun üzerinde test yaparken ekibe David’in hoşlandığı popüler kız Jessie. Beş kişi olan gurup cihazı biraz daha iyileştirdiğinde ekip zaman yolculuğuna başlar. Başlarda kızsal intikamlar, ders notları ile uğraşırlarken sonra loto oynamaya karar verirler. Büyük para kazanırlar ve lüks bir hayat sürmeye başlarlar. Tabii bu arada konserler eğlenceler, ne ararsanız bulursunuz.

Tabi her yolculuğa beraber giden ekip bir süre sonra yaptıkları işlerin kelebek etkisi gibi başka şeylere vesile olduğunu anlar. Bunları düzeltmek için David diğerlerinden habersiz geçmişe yolculuk yapar. Ancak her düzelttiği olaydan sonra bir başka olay çıkmaktadır. En sonunda David tamamen başa dönmeye karar verir.

Film teorik açıdan tatmin edici değil. Zaman çizgisi düz bir çizgi olarak gözükürken kahramanlarımız buna göre hareket ediyor. Ama bazen de zaman bir kırılma olmuyor. Aksiyon yakalansın diye tüm yaptıklarını kaydediyorlar ama günler nasıl bir kasede sığıyor o da ayrı bir konu. Tabi koskoca cihazı nasıl bir çantaya sığdırdılar oda ayrı konu.

Özetlemek gerekirse çok fazla teknik detaylara takılmadığım için ben filmi izlerken keyif aldım. Evet çok iyi bir film değil ama eğlenceli bir film. Oyunculuklar sırıtmıyordu ve güzeldi. Genel olarak filmdeki müzikleri beğendim. İzlemezseniz çok şey kaybetmezsiniz. İzlerseniz de keyif alacağınıza eminim. Bu arada film sanki ikincisi gelirmiş gibi bitti. Hayırlısı.

Yönetmen: Dean Israelite

Senaryo: Jason Pagan, Andrew Deutschman

Oyuncular:

Jonny Weston
David Raskin
Sofia Black-D’Elia
Jessie Pierce
Sam Lerner
Quinn Goldberg
Allen Evangelista
Adam Le
Virginia Gardner
Christina Raskin

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2436386/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: