Prometheus

Son dönem yapılan bilim kurgular içerisinde en iyi filmlerinden biri de Prometheus. Tabi filmin kadrosuna baktığımızda beklentilerde o denli yüksek oluyor. Yönetmen Ridley Scott, senaristler ise Alien serisinden de bildiğimiz (İlk film Ridley Scott imzalı hatırlatma yapmak lazım) Dan O’BannonRonald Shusett ve son dönemin en ses getiren dizilerinden Lost’un senaristlerinden de olan Damon Lindelof var tabi bu isimi Cowboys & Aliens ve Avatar: The Last Airbender‘dan da tanıyoruz. Tabi hal böyle olunca beklentiler oldukça yükseliyor ancak filmin bu beklentileri karşıladığı konusunda tereddütteyim. Film daha iyi olabilirmiş.

Film görsel olarak tam bir şölen. Kesinlikle izlerken sıkmıyor ancak bazı havada kalan eksik noktaları da mevcut. Film biraz Alien serisinin etkisinde kalmış. Tabi bu senaristlerin aynı olmasının etkisiyle yadsınamaz bir şey. Ancak film Alien ile paralel yada bir devam filmi olarak düşünülemez. Filmin sonunda da gördüğümüz üzre bir devam filminin geleceği olası. Bu yönden de filmi Alien’a benzetebiliriz.

Film klasik bir bilim kurgu olarak başlıyor. Bir uzay gemisinde insanlar uyanıyor ve bir gezegene iniyorlar. Amaç insanlığın var olması ile ilgili bilgiler toplamak. Bu sırada mekan ve gemi tasarımları geçmiş bilim kurgulardaki tasarımlara göz kırpıyor. Ekip yeni gezegene indiklerinde burada bulunan bir bölgeye ulaşırlar. Girdileri mağara gibi bir yerde normal bir şekilde nefes alabilmektedirler. Araştırmalar devam ederken gerip şeylerin olduğunu görürler. Bu sırada dışarıda büyük bir fırtına başlar, ekibin yarısı gemiye geri dönerken diğer kalanlar bu mağarada kalır. Gecenin ilerleyen saatlerinde bu iki işi ölür. Kalan mürettebat ise bu ölümlerin sebebini öğrenmeye çalışırken kendileri de ölümün eşiğine gelir.

Ana karakterimiz Elizabeth Shaw’ın Alien tarafından hamile kalması ve buradaki kürtaj sahnesi filmin en farklı ve başarılı bölümü olarak geldi bana. Diğer kısımlardan daha farklıydı. Film sona kadar sıradan bir yaratık filmi olarak ilerlerken sanki biraz da Damon Lindelof’un dokunuşuyla sona doğru farklı bir hal alıyor. İki adet farklı yaratıkla yüzleşiyoruz. Bunlardan biri insan ırkı ile aynı şekilde bir ırk diğeri ise onları yok edecek bir yaratık serisi. Burada aslında insanları yaratanların da bu yaratıklar olduğunu görürüz. Aslında bu gezinin düzenlenme amacının da şirket patronun ölümsüzlük sevdası.

Burada yaratıcı denilen yaratıkların bir hata sonucu kendi ölümlerine neden olduklarını görüyoruz ama olan biten hakkında pek bir bilgi yok. Ufak geçmişe dair görüntüler bunun hakkında bilgi veriyor ancak tatmin etmiyor. Uzaylı yaratıcılarımız kapsülde yatmışlar ve sanki gün beklemektedirler. İçlerinden biri uyanır ve görevlerini yerine getirmek için harekete geçer. Görev ise dünyayı yok etmektir. Bunun sebebi ise tamamen soru işaretidir.   Sonuç olarak Elizabeth Shaw dünyayı kurtarır ama bu gezegende tek başına kalır. Bu hikayenin sonu da değildir elbet.

Belirttiğim gibi klasik bir uzaylı yaratık filmi gibi giderken, son dakikada yaptığı manevra ile benim felsefem de var diyen bir film Prometheus. Bariz bir şekilde hikayedeki eksikleri de görüyoruz. Sağlam bir tabana oturulmamış. Mitolojiden esinlenmiş ancak pek açıklayıcı ve tatmin edici olmamış. Filmin anlatımında da sıkıntılar var. Eğer film benim bir amacım var deyip final düşüncesi üzerinde biraz daha yoğunlaşarak bunun üzerine gitseydi daha iyi bir film olurdu.

Oyunculuklar fena değildi. Çok fazla oyunculuk gerektiren sahne var mıydı o da ayrı bir konu. Charlize Theron filme sanki renk katsın adı oldun diye eklenmiş. Herhangi bir etkinliğini görmedik. Bir sevişme sahnesi oldu onu da biz görmedik. Filmin reklam yüzü olarak düşünüldüğü aşikar. Filme hiç bir etkisi yoktu.

Özetlemek gerekirse görsel açıdan kesinlikle tatmin eden ve bu sebepten dolayı son dönemlerin en başarılı bilim kurgusu. Hikaye daha sağlam olsaydı kült bir film olabilirdi ama şimdi sadece unutulabilecek bir statüde. Umarım ikinci film bu alt yapıyı daha sağlıklı bir şekilde oluşturacaktır. Ancak tek karakter kaldığını da düşünürsek nasıl bir yol izlenecek merak etmekteyim. Kısacası izlenebilir başarılı görselliğe sahip bir film.

Yönetmen: Ridley Scott

Senaryo: Dan O’BannonRonald ShusettDamon LindelofJon Spaihts

Oyuncular:

Noomi Rapace
Elizabeth Shaw
Michael Fassbender
David
Charlize Theron
Meredith Vickers
Idris Elba
Janek
Guy Pearce
Peter Weyland
Logan Marshall-Green
Charlie Holloway

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1446714/

http://www.prometheus-movie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: