Psychometry

사이코메트리

Kore sinemasından iyi olacakmış ama finalde tükenmiş gibi bir film Psychometry. Her şey çok güzel başlıyor, ilerliyor ve hatta sonlanıyor ama ne bileyim sanki filmde eksik bir şeyler var gibi geldi bana. Beni huzursuz eden bir husus. Tam olarak tarifini veremeyeceğim bir gariplik. Sanki film bazı eksiklikler barındırıyor şöyle yüz üstü düşündüğümde sanki filmin aksiyon düzeyinin eksik olduğu kanaatine varıyorum.

Film kesinlikle biraz daha aksiyonu kaldırabilirmiş ki çok güzel polisiye filmler izledik Kore sinemasında. Bir diğer husus ise film doğa üstü öğeleri içerirken ne yöne sapması gerektiğini şaşırmış olması. Burada hikayeyi polisiyeye mi çevirmek lazım yoksa biraz daha doğa üstüleştirmek mi lazım ikilemi yaşanmış. Zaten filmin girişi başka dünyadan yaratıklar varmış izlenimi yaratıyor. Belki de benim filmden ilk aldığım tat ile sonradan karşılaştığım gidişat eksik bir şeyler olduğunu düşünmeme sebep olmuştur.

Film genel anlamda başarılı. Oyunculuklar olsun, müzik olsun hepsi başarılı.  Filmin kurgusu güzel. Hikaye yine ufak tefek sistem eleştirileri ile dolu. Başarısız, aptal imajı çizen polisin tutum ve tavırlar yer yer insanı güldürüyor ama böyle bir filmde olması gerekli miydi diye soruyorum kendime. Filmde oyunculukların başarılı olduğundan bahsetmiştim. Ancak küçükte bir oyuncu var ki filmin bütün performansını sergiliyor. Kendisini gözümü kırpmadan izledim.

Film bir saadet zinciri toplantısıyla başlıyor. Toplantı sırasında polis baskını olur ve herkes göz altına alınır. Olay yerinden kaçmaya çalışan bir adam vardır. Bu adam Yang Choon-Dong adındaki polis memurudur. Yang Choon-Dong arkadaşlarına yakalanmamak için gizlenmeye çalışır tabi bunu yapamaz. Amirinden fırça yer. Yang Choon-Dong’un polislik kariyerine de baktığımızda aslında felaket olduğunu görürüz. Kendisi başarılı bir polis değildir.

Olayların akşamı sıkıntıdan içer. Akşam evine dönerken sıkışır ve bir duvara işemeye başlar. Bu arada duvara birisi resim çizmektedir. Onunla tek taraflı bir sohbet yapar ve evine yollanır. Ertesi gün olay yerine çağrılır. Günler önce bir kadın küçük kızının kaçırıldığını ihbar etmiş ancak polis üzerinde pek durmamıştır. Olay yerinde ise bu küçük kızın cesedi vardır. Polis birden zan altında kalmıştır. Olayı kısa sürede çözmesi gerekmektedir. İş ciddiye binmiştir.

Yang Choon-Dong olay yerine geldiğinde gördüğü her şeyin dün gece adamın çizdiği resimle bağdaştığını görür ve adamı aramaya başlar. Resme bakarak adamın izini sürer. Bir ara adamı yakalayacak gibi olur ama elinden kaçırır ancak küçük bir hasar vermiştir ona. Durumu arkadaşlarına ve amirine anlatır. Başarısızlıkları yüzünden kimse Yang Choon-Dong’a inanmamıştır.

Yang Choon-Dong sonunda duvara resmi çizeni bulur. Onu evinde basar ancak görür ki aslında geçenlerde elinden kaçırdığı adam bu değildi. Onu zorlar ve katil ile ortak bağlantısını sorgular ancak adam bir şey söylemez. Fazla konuşmayan garip biridir. Çocuğun adı Kim Joon’dur ve insanlardan kopuk yaşamaktadır. İkisi arasında olaylar durulunca Yang Choon-Dong ona cinayeti nasıl bildiğini sorar. Kim Joon zor da olsa ona olan biteni anlatır.

Kim Joon dokunduğu kişi ve nesnelerin geçmişini görebilmektedir olay yerini de bu şekilde resmetmiştir. Bu yeteneği yüzünden lisede insanlar tarafından itilip kakılmış o da insanlardan kopuk yaşamayı tercih etmiştir. Kim Joon ve Yang Choon-Dong bunun üzerine arkadaş olmuşlardır. Yani bir kaçırılma olayı üstüne onu bulmak için odaklanırlar. Yang Choon-Dong, Kim Joon’dan bilgiler alarak olay yerlerinde dolanır ve iz sürer. Sonunda bunu amirine söylemek zorunda kalır ve Kim Joon zanlı olarak karakola alınır ve Yang Choon-Dong ise arası açılır. Ancak kız hala kayıptır ve Yang Choon-Dong küçük kız için Kim Joon’dan yardım ister ve olaylar bu şekilde gelişir.

Katil yaklaşımı ve yakalanması esnasındaki gelişen olaylar başarılı. Çocuk öldürmekle birlikte katilin onları öldürmenin herhangi bir hayvanı öldürmekten farksız olduğunu düşünmesi ve öldürme şekli bana oldukça değişik geldi. Bir yerde film emsallerini tekrar etmeyen bir film olarak çıktı karşıma. Bir kaç konu çok iyi harmanlanıp verilmiş. Özet olarak izlenmesi gereken filmler arasında Psychometry. Pişman olmayacaksınız.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Detektif Yang Choon-dong
Kim Joon
Kim Seung-Ki
Pazarlamacı
Chul-Hyun
Şef Ko
Joon’nun annasi

Linkler:

http://asianwiki.com/The_Gifted_Hands

http://www.imdb.com/title/tt2709764/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: