P’tit Quinquin / Küçük Serseri

Bir yandan blogun eksiklerini tamalamaya çalışırken bir yandan da film yazmaya devame deyim. Listedeki bir diğer filmde ‘nde gösterime girmiş P’tit Quinquin / Küçük Serseri. Aslında bu yapım için film demek pek olmaz. Çünkü P’tit Quinquindört bölümden oluşan münü bir dizi. Dizinin senaristi ve yönetmeni ise ‘nde de Hors Satan filmini izlediğimiz Bruno Dumont.

Bu filmi de merakla izledim. Bilhassa Hors Satan’da yaşadığım Dumont hayal kırıklığının üzerine bu yapım nasıl gelecekti merak içerisindeydim. Ancak iki yapım arasında o kadar fark var ki, iki filmin de aynı yönetmenden çıktığına şaşırdım. Evet bu filmde biraz anlaşılmaz ama karakterler, olay örgüsü o kadar güzel yapılmış ki film merak ve keyifle izlettiriyordu kendini.

Tabi tüm bunalrın yanısıra oyunculuklarda fevkaladeydi. Film için bu iyi bu kötüydü diyemeyeceğim, yediden yetmişe tüm karakterler rollerinin hakkını fazlasıyla vermişler. Her bir karakter tam anlamıyla karikatürize edilmiş ve başarılı bir şekilde oluşturulmuş.

Film görsel olarakta tatmin edici. Müziklerde aynı şekilde. Bir bütün oalrka bakıldığında iyi iş çıkarılmış. Filmin jeneriği daha ilk dakikadan dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak hikaye finalde havada bırakılmış. Keşke sonunda ekip cinayeti çözseler ve cinayeti çözemezler dediğimiz o karakterler bizi yanıltmış olsalardı. Gerçi bu durumda biraz klişe olabilirdi.

Kısaca hikayeyi özetlersek, Fransa’nın kuzeyinde kendi halinde bir kasabada, günün birinde ölü bir inek bulunur. Görevli polisler Komutan Van der Weyden ve Lieutenant Carpentier olayı soruşturmak için kasabaya gelirler. Bu sırada haylaz P’tit Quinquin ve arkadaşları da bu olayı fark eder ve olayları onlarda izlemeye başlar. İneğe yapılan otopsi sonucunda vücuduna insan parçaları yerleştirilmiş olduğu ortaya çıkar. Bir süre sonra bu durum seri hali alır her ölü buğunan ineğin içerisinde insan organalrı vardır. Polis ekbi olayı incelerken, P’tit Quinquin ve arkadaşları da olayın etrafındalardır.

Özetlemek gerekirse oldukça başarılı ve eğlenceli bir kara komedi P’tit Quinquin / Küçük Serseri. Henüz izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

Senaryo – Yönetmen: Bruno Dumont

Oyunuclar:

Alane Delhaye
 P’tit Quinquin
Lucy Caron
 Eve Terrier
Bernard Pruvost
 Van der Weyden
Philippe Jore
 Lieutenant Carpentier
Philippe Peuvion
 Père Quinquin

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2957

http://www.imdb.com/title/tt3053694/

One comment

  1. Pingback: tembellik | Kişisel Depresyon Anları

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: