Pusher

Pusher 1996 yapımı aynı isimli filmin yeniden çekilmiş hali. İlk film  tarafından yazılmış yönetilmiş. Nicolas Winding Refn bu kes ise bu filmin yapımcılığını üstlenmiş. Film bir çok kez yeniden çekilmiş. Başarılı bir kurgusu var. 1996 yapımı ilk filmi izlemedim ama bu kadar çok yeniden yapılması izlemem için neden oluşturdu.  elinden çıkma bu film için de iyi diyebilirim ancak daha iyi olabilirdi. Sanıyorum diğer uyarlamaları da izlediğimde bana aynı tadı verecek ki filmin hala yeniden çekimleri devam etmekte.

Film !f İstanbul kapsamında Karanlık&Köşeli bölümünde gösterildi. Bölüm için gayet uygun bir film olarak görüyorum Pusher’i. Anlatmak istediğini başarılı bir şekilde anlatmış. Kurgu ve diyaloglar güzeli. Daha da güzel olan ise filmin Orbital tarafından yapılan yapılan müzikleriydi. Oyunculuklar gayet başarılıydı. Bilhassa baş rolde görünce şaşırıp sevindiğim Richard Coyle oldu. Kendisinden beklenen performansı başarıyla vermiş.

Filimin Requiem For A Dream’a da atıfta bulunduğunu gördüm bu da açıkçası hoşuma gitti. Ama bir yerde aynı konuyu paylaşan iki filmin görsellik olarak insanı nasıl etkilediği ve filmi nasıl yükselttiğine de bir kez daha şahit oldum. Pusher iyi bir filmdi ama eminim ki daha iyi olabilirdi. Yönetmen ne klasik bir anlatım ne de etkili bir anlatım denemiş ve ikisini kıvamında tutmayı başarmış.

Hikaye, uyuşturucu satıcısı Frank’ın etrafında dönüyor. Frank uyuşturucu satışı esnasında gerçekleştirilen polis baskınıyla yakalanıyor. Yakalanmadan öncede elindeki tüm uyuşturucuyu göle boşaltıyor. Tabi polis elinde delil olmadığı için Frank’i salıyor. Frank polisten yakayı kurtarır ama uyuşturucu tedarikçisi tedarikçisi Milo’ya da birikmiş borcu vardır ve  bu uyuşturucuyu ile de borcu oldukça artmıştır.

Frank’ın Milo’ya sunduğu sebep Milo’ya pek inandırıcı gelmez ve borcunu 48 saat içerisinde getirmesini söyler. Frank 48 saat içerisinde bütün alacaklılarını gezer. Mafyanın adamı olarak Hakan diye biri de yanında dolaşmaya başlayınca işler iyice karışı ve Frank hayatında vermediği kararlar ve yapmadığı işler yapmaya başlar. Tabi işeten sıyrılmak için de her yolu dener. İzlenebilecek bir film Pusher.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Richard Coyle
Frank
Bronson Webb
Tony
Agyness Deyn
Flo
Mem Ferda
Hakan
Zlatko Buric
Milo
Paul Kaye
Fitz

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1921070/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Pusher

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?