Q

Desire olarakta bilinen film 2011 Fransa yapımı. Filmin senaryo ve yönetmen koltuğunda  var. Filmi izleyeli bir kaç gün oldu ancak filmin bana çağrıştırdığı tek şey filmin afişinde de göreceğiniz güzel ‘di. Bunun haricinde filmin gerek konusu gerekse işlenişi hakkında çok bir şey hatırlamadım. Bununla birlikte filmin erotik bir film olduğu da aklımdaydı.

Ancak film safi erotikliğe vurulmak istenmemiş. İşin içine dram katıp, biraz daha sanatsal bir çalışma yapılmak istenmiş. Durağan ve diyalogsuz sahneler bunun kanıtı ama pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Filmi izlerken zaten ne karakterlerin psikolojilerini ne de başka bir şeyleri düşünebiliyorsunuz. Hikaye kendine çekmiyor. Anlatılmak istenen tam anlamıyla anlatılamamış.

Film Cécile adlı bir kızın hayatından bir bölüm sunuyor bize. babasının ölümünden sonra Cécile psikolojik sorunlar yaşamaya başlamıştır. O da bu sorunların üstesinden gelmek için kendini sekse adamıştır. Ancak bu da bir şekilde onu tatmin etmemektedir. Bu tatminsizliğini gidermek için bir süre sonra mutsuz çiftleri mutlu etmeye odaklanır.

Film her ne kadar Cécile’in etrafında dönse ona odaklansa da yaşadığı bunalımı anlatmakta zorlanmış hatta hiç bir şey verememiş. Yaptığı hareketleri bunalıma bağlamak filmde anlatılanlarla biraz zor. Daha çok yaptıkları zevk almak için olan şeyler gibi. Burada eksik kalan husus Cécile’in babası ile ilişkisi. Bu konuya neredeyse hiç değinilmemiş. Babası hakkında olan bilgimiz sadece öldüğü ile ilgili.

Hikayede bir derinlik olmayınca film erotik bir film halini alıyor. Sahneler oldukça cüretkar ve başarılı. Cécile’in misyonu karakterlerin karmaşası, daha sonra karakterlerin bir ortak paydada buluşması oldukça kafa karıştırıcı. Yani hikaye bir şey vermezken gelişen olaylar biraz izleyene anlamsız geliyor. Sanırım yönetmende bu durumu anlamlandırmaya çalışmamış, erotik sahnelerle filmi yukarıda tutmayı düşünmüş.

Cécile’in hikayesi yolda başlıyor ve yolda bitiyor. Film arasına yerleştirilmiş,boyundan aşağıya çıplak kadın sahneleri ve diyaloglar filme sadece erotik filmi değil havası vermemek için kullanılmış kanımca gereksiz sahneler.

Yazının başında da belirttiğim gibi filmi kısa süre önce izlememe rağmen konusunu unutmuşum. Yani akılda kalıcı bir film değil. Sadece geceyi geçirmek için kullanılabilecek erotik bir film. Déborah Révy akıldan çıkmıyor ama.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Cécile
Alice
Matt
Chance
Manu
Père d’Alice

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1879030/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: