Ra.One

 

 

2011 yapımı oldukça başarılı bir aksiyon, bilim kurgu filmi Ra.One. Hindistan’ın ilk süper kahraman filmi Endhiran‘dan aldığı bayrağı başarıyla taşırken ilk süper kahraman Chitti’ye de şapka çıkartıyor. Filmin yönetmeni Anubhav Sinha. Ra.One’da başarılı bir yönetim ve oyunculuk görüyoruz. Bunun yanı sıra biraz daha Amerikan vari bir film var karşımızda. Senaryonun klasik Hint filmi öğelerinden biraz daha arındırılmış olduğunu görüyoruz.

 

Ancak her ne kadar daha Amerikalı bir film desem de, filmde her şey var. Aşk, macera, aksiyon, aile sevgisi, müzik, dans… Senaryoya baktığımızda ise, Spiderman, I Robot, Matrix, Terminator, Tron gibi filmlerin efsane dövüş sahnelerini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra arabalı kovalama sahneleri oldukça başarılı. Tabi filme illa hata bulmak gözüyle baktığınızda göze çarpacak çok şey var. Mesela arabanın 360 derece uzun bir süre spin atması, o kadar darbeye rağmen arabanın sapasağlam olması bunlardan bir kaçı. Bunları mantık dahilinde değerlendirdiğim için yazmayı uygun gördüm geri kalan ise zaten fantastik bir öğe…

 

 

Hikaye kendi içerisinde tutarlı ilerliyor. Filmin ilerisinde soru işaretleri uyandıracak bir noktayı çözmek için mantıklı bir şekilde başlıyor. Herhangi bir cisme ihtiyaç duymadan sadece gökyüzünde bulunan manyetik dalgaları kullanarak görüntü taşınmasından bahsediliyor. Bu hatta hayata da geçirilmiş olarak bize gösteriliyor. Ancak Ra.One karakterinin dünyaya geçmesi biraz soru işareti barındırıyor. Shekhar Subramaniam’ın oğlunun istekleri doğrultusunda yarattığı Ra.One karakteri, dünyanın en büyük ve yenilmez kötüsü olarak çıkıyor karşımıza. Bu karakter yapay zekaya sahip, her şeyi analiz edebiliyor. Oyunun tanıtım gecesinde herkes eğlenirken Shekhar’ın oğlu Prateek kıyafetlerini giyer ve oyunu oynamaya başlar. Finale kadar gelir ancak oyunu burada bırakmak zorunda kalır. Ra.One ise oyunu yarım bırakan, Lucifer lakaplı Prateek’i aramaya başlar.

 

 

Ra.One, gerçek hayata geçer. Kendisinin prototipi olarak yapılmış vücudunun içine girer ve Lucifer’ı aramaya başlar. Tabi bu sırada Shekhar durumu fark eder ama o da Ra..One’ın gazabından kurtulamaz ve öldürülür. Prateek babasının Ra.One tarafından öldürüldüğünü anlar ancak bunu annesine anlatamaz. Kadın Hindistan’a geri dönmek için hazırlıklar yapar. Prateek ise babasının ofisine geri döner ve Ra.One’ın tek rakibi ona kafa tutabilecek tek kişi olan G.One’ı hayata geçirmeye çalışır. Tabi bu sırada Ra.One onu takip etmektedir. G.One dünyaya geçtiğinde ise Prateek ve annesi Sonia’yı kurtarmak için onlarla birlikte Hindistan’a geçer. Burada en sevdiğim sahnelerden biri, G.One’ın eş cinsel hava alanı güvenliği ile başından geçenler.

 

 

G.One’ın insanlarla uyum kısmında filmin dozu biraz düşerken, dram ve komedinin dozu bu dakikalarda artıyor. Ancak bildiğimiz standartın dışına da çıkmıyor. Filmde yaratıcı bir aksiyon sahnesi yok. Bir çok yönden filmdeki sahneleri Terminatör’e benzettim. Ancak aksiyon başarılı bir şekilde bize yansıtılmış. Filmin kendi klansmanındaki örneği Endhiran ile karşılaştırıldığında, daha az değinilmiş konu ve daha az yaratıcılıkla Endhiran‘ı geriden takip ediyor. Buna rağmen bazen oha desekte başarılı bir bilim kurgu aksiyon karşımıza çıkıyor.

 

Oyunculuklar iyi. Senaryo gelişimi ve kurgusu iyi ancak diyaloglar oldukça saçma ve boş. Sanki aksiyon arasına konuşma koyalım insanlar sıkılmasın düşüncesinde, düz diyaloglar yazılmış. Tabi dansların da azlığı uzun süreyi nasıl dolduracaklarına dair kaygıya götürmüş senaristleri. Her şeye rağmen başarılı bir Hint filmi. Aksiyon ve görsel efektler bekleneni veriyor. Ancak final dövüşünün olduğu bölüm biraz daha düzgün yapılsaymış daha iyi olacakmış. Final itibari ile de filmin devamının gelebileceği sinyalleri bize verilmiş.

 

 

Sonuç olarak Amerikan filmlerini aratmayan bir film Ra.One. 156 dakikalık süresini göz ardı edip filme başladığınızda sonu kolayca geliyor ve insanı sıkmıyor. Filmin bütçesi 1,350,000,000 Hindistan Rupeesi yani yaklaşık 27,430,554.95 Amerikan dolarıymış. Ancak film fazlasıyla masrafını çıkarmış. Boş vakitte izlenebilecek, hatta Hindistanlılar bi.le aksiyon yapıyor biz yapamıyoruz diye iç geçirmek için izlenmesi gereken bir film Ra.One.

 

Yönetmen: Anubhav Sinha

 

Senaryo:

David BenulloKanika Dhillon (diyaloglar), Kanika DhillonNiranjan Iyengar (diyaloglar), Shah Rukh KhanMushtaq SheikhAnubhav Sinha (hikaye)

 

Oyuncular:

Shah Rukh Khan Shekhar Subramaniam / G.One
Kareena Kapoor Sonia S. Subramanium
Arjun Rampal Ra.One
Shahana Goswami Jenny Nayar
Priyanka Chopra Khalnayak’ın kız arkadaşı
Satish Shah Iyer
Armaan Verma Prateek

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1562871/

http://www.raonemovie.com/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?