Raaz: The Mystery Continues

Hindistan sinemasından başarılı bir film karşımıza çıkmış. Hep gülecek değiliz ya bu film bizi korkutuyor. Evet, Hindistan ve korku öğelerini bir arada gören okuyucunun “nasıl yani” tabirindeki yüz ifadesini görebiliyorum. Evet bu film gerçekten bir korku filmi hemde başarılı bir korku filmi.

Öncelikle konusu farklı. Evet biraz klasik içine ruh girme olayına değinilmiş ama, kurgu gayet yerli yerinde. Akıllıca bir senaryo, filmin finalini bize haber ettirmeden izletiyor, meraklandırıyor, bekletiyor. Açıkçası Hint sinemasından bu kadar başarılı bir yapım beklemezdim. Hem de korku olarak…

Film doğa bilincinin yanı sıra batıl inançları da sorgulamakta ve bunu başarılı şekilde yerine getirmekte. Yash Dayal çağdaş Hindistan’da yer edinmiş bir televizyon yapımcısıdır. Onu bu kadar yükselten konu ise batıl inançlara karşı açtığı savaştır. İşleri çok iyidir. Sevgilisi Nandita Chopra ise istekleri bitip tükenmeyen başarılı bir mankendir. Yash sevgilisinin isteği üzerine bir malikane satın alır. Burada yaşamaya başlarlar. Ancak tam mutlu olacakları evrede Nandita garip şeyler görmeye başlar. Bu gördüklerini Yash’a anlatır ancak realist düşünen Yash sadece tıbbi yardım desteği verir.

Ancak olaylarYash’ın tahmin ettiği gibi değildir. Nandita’nın gördükleri başka şeylerdir. Bu arada Nandita’nın başına gelecek olaylar genç bir ressam olan Prithvi Singh tarafından resmedilir. Prithvi genç kızı kurtarmak için ona yaklaşmaya çalışır ama başarılı olamaz. Başarılı olduğunda ise sorun yaşar. Bu arada garip cinayetler işlenmektedir. Her cesedin orada da duvarda “Tum ashudh ho, sadh chuke ho” yazmaktadır. Nandita’da  yazıyı görmektedir.

Prithv Nandita’ya ona yardım edebileceğini söyler. Yash her ne kadar karşı çıksa da Nandita, Prithvi’in peşine takılarak olayı çözmeye gider. Yaptıkları araştırma sonucunda eski bir tapınağın bulunduğu yere giderler. Oraya gittiklerinde ise olayları çözemeye başlarlar. Ama beklediğimiz kadar basit olmaz.

Pek ayrıntıya girmek istemiyorum. İnançların sömürülmesi, doğa  katliamı Tamamı bu filmde. Oldukça başarılı. Tabi, Hint filmi olur da bir falso olmaz mı? Filmin bir falsosu yine şu müzikleri. Tam gerilim sonu yada öncesi şarkı söylenmesi gerilimi biraz düşürerek, güldürüyor insanı. Ancak konu, gelişim, kurgu, efektler ve teknik açı bakımından oldukça başarılı ve izlenebilir bir film. Kesinlikle Amerikalıların hikayeyi çalabileceklerini düşünüyorum…

Yönetmen: Mohit Suri

Senarist:

Kumaar şarkı sözleri
Sayeed Qadri şarkı sözleri
Shagufta Rafique senaryo
Mohit Suri hikaye

Oyuncular:


Kangana Ranaut Nandita Chopra

Adhyayan Suman Yash Dayal

Emraan Hashmi Prithvi Singh

Vicky Ahuja

J. Brandon Hill David Cooper

Khusboo Karen

Dinesh Lamba Inspector Amin

Linkler:

www.imdb.com/title/tt1340838/

en.wikipedia.org/wiki/Raaz_–_The_Mystery_Continues

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: