Rabbit Hole / Mutluluğun Peşinde

Pulitzer ödüllü oyundan uyarlanan Rabbit Hole, sadece Nicole Kidman‘ı izlemek isteyenler için, biçilmiş kaftan. Ama anlıyoruz ki artık Nicole Kidman‘da yaşlanmış. Bu filmde pek yaşlı gördük kendisini. Film geçtiğimiz Oscarlar’da adaymış. Filmi izlemesem haberim olmayacaktı. Zaten film doksan dakika sıkıntıdan başka bir şey vermiyor size.

Son dönemlerde çok karşılaştığımız modern zaman draması karşımızda. Zengin bir ailenin dört yaşındaki çocuklarının ölümünden sonra düştükleri psikolojik bunalımı anlatmaya çalışmış film. Anlatmaya çalışmış diyorum çünkü film bize bunu vermiyor. Ancak taktir etmem lazım ki film ABD yapımı olmasına rağmen, ırkçı, milliyetçi, söylemler göremiyoruz. Bu arada filmde aklınızda kalan şey, bagaj kapağı otomatik olarak kapanan araba… Bundan ötesi yok…

Becca ve Howie çifti, 8 ay önce dört yaşındaki çocuklarını kaybetmişlerdir. Film ise bu çiftin yas sürecini anlatmaktadır. Becca bu olaydan sonra kendini insanlardan soyutlamış, onlardan kaçar olmuştur. Aslında en büyük kırgınlığı Tanrıyadır. Küçük yaşta çocuğunu almasını hazmedememiş öfkesini ise insanlardan çıkartmaya başlamıştır. Öyle ki kocası Howie’ye bile uzak davranmaktadır. Çift bu olayı atlatmak için, grup terapilerine gider. Ancak Becca bu duruma alışmaz.

Howie ise gündelik yaşamına devam etmektedir. Daha dorusu devam etmeye çalışmaktadır. Ancak geceleri telefonundan çocuğunun videolarını izleyip ızdırabını bastırmaya çalışmaktadır. Ancak Howie’nin başkaları ile bir sorunu yoktur. Bu olayı çift birlikte atlatmak yerine iletişimsizlik ile tek başlarına savaşmayı denerler. Tabi buna Becca’nın sebep olduğunu söylemek gerekmekte. Becca grup terapiyi bırakırken, Howie devam etmektedir ve burada tanıştığı ve daha sonra eşinin terk ettiği Gaby ile yakınlaşır. Gaby dertlerinden uzaklaşmak için esrar kullanır tabi Howie’de ona eşlik eder. Bu da onun sorunları ile baş etme aracı olur.

Becca ise oğluna çarpan Jason ile bağlantıya geçer. İçindeki öfkeyi bir şekilde bastırması gerekmektedir. Başarılı olur da… Çocukla konuştukça kendisini daha iyi hisseder. Jason ona yazdığı bir çizgi romandan bahseder. Bu çizgi romanı bitirince Becca’ya okuması için verir. Becca ise, Jason sebebi ile bulaştığı paralel evrenler konusuna dalmıştır. Bu paralel evrenlerde oğlunun yaşadığını düşünerek kendini avutur.

Genel hatlarıyla bakıldığında standart bir drama Rabbit Hole. Anlatım tam anlamıyla başarılı olmuş dersem yalan söylemiş olurum, çünkü bir çok yerde insanın aklını kurcalayan açıklar mevcut. Filmde iyi diyebileceğimiz iki sahne var. İlki, Jason’u mezuniyet partisine giderken gören Becca’nın araba içerisindeki krizi, diğeri ise Howie karakterinin köpeğini gezdirirken köpeğin çalılıklara gitmesini engellemek için tasmasının ipini sertçe çekip sonra da ağlayarak sarılmasıdır. Ancak burada da Howie karakterini canlandıran Aaron Eckhart‘da tam puan verirken, yeni botokstan çıkmış Nicole Kidman için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira film boyunca yüz ifadesinde pek fazla değişim olmadı.

Belki de bu sebeptendir filmden etkilenme sebebim. Yönetmen koltuğunda ise Shortbus‘tan tanıdığımız John Cameron Mitchell var. Açıkçası anlatımını beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu arada Aaron Eckhart ve Nicole Kidman‘a bir şey demeyeceğim ama diğer castlar tam anlamıyla uyumsuz ve felaketti.

Film tanıtımlarında gördüğümüzden öte boşa kürek çekilmiş bir film gibi geldi. Başka ellerde daha iyi olabilirdi. Filmin senaryosu da, sanki hala tiyatro sahnesinde olacakmış edasındaydı. Meraklısı hiçbir şey beklemeden izleyebilir…

Yönetmen: John Cameron Mitchell

Senarist: David Lindsay-Abaire

Oyuncular:

Nicole Kidman
Becca
Aaron Eckhart
Howie
Dianne Wiest
Nat
Miles Teller
Jason
Tammy Blanchard
Izzy

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0935075/

http://film.iksv.org/tr/film/86

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?